Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Affiliate Marketing ve Affiliate Network Nedir ?

Affiliate Marketing Nedir Nasıl Yapılır

Affiliate kelime anlamı reklamcılık sektörüne bağlı şirket, iş ortaklığı, kazanç ortaklığı vb anlamlara gelmektedir.  Affiliate Marketing de bu anlamda bir çeşit online iş ortaklığıdır. Aslında Affiliate Marketing dijital devrimden öncede vardı ancak günümüzde tamamen çevrimiçi bir sistem olarak tanımlanmaktadır.

Affiliate Marketing sisteminde firma ürünlerini kendine ait olmayan başka site ve online platformlarda CPS, CPM, CPL gibi reklam yöntemleri ile pazarlamaya çalışmaktadır. Seçtiği Reklam Modeline göre reklam verdiği siteden satış başına komisyon, yayınladığı reklama tıklama başına ücret ya da doldurulan üyelik ve/veya kayıt formu başına bir ücret ödemektedir. Böylece reklamları yayınlayan taraf kendinde bir ürün olmasa da başka bir firmanın ürünlerinin satışına yardım ederek para kazanabiliyor. İki tarafında para kazandığı bir sistem karşımıza çıkıyor.

Affiliate network nedir?

Yayıncılar ile reklam verenleri bir araya getiren platformlara verilen isimdir. Affiliater yani pazarlamacılar kendine ait olmayan ürünlerini pazarlamalarından dolayı bu ürünlere bir yerden ulaşması gerekmektedir.  Benzer şekilde şirketlerin de ürünlerini kendi siteleri ve platformları haricinde daha fazla kullanıcıya Affiliate Marketing yolu ile ulaştırabilmesi için daha fazla pazarlamacıya ulaşması gerekmektedir. Affiliate Network bu iki unsuru bir araya getirmesi dolayısıyla önemli bir görev görmektedir.

Bu networklerin en ünlüsü tabiki Google Affiliate Network dür. Google Affiliate programı satıcıları, alıcıları ve reklamları kendi online platformlarında yayınlayanları bir araya getirmektedir.  Eğer siz sitenizde başka bir firmaya ait reklam göstermek istiyorsanız bunu Google Adsense üye olarak gerçekleştirebilirsiniz, Eğer reklam vermek istiyorsanız bunu da Google Adwords e üye olarak kolay bir şekilde sağlabilirsiniz.

Reklam Modelleri İle İlgili Yazımızı Okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ