Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

B-Blog Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

B-BLOK TANIMI

B-Blog Business Blog teriminin kısaltımış versiyonudur. Buna kısaca iş blogu ya da kurumsal blog diyebiliriz. Bir iş blogu (b-blog), bir şirketin dahili iletişim sistemine (intranet) dahil edilmiş veya halkın (müşterilerin) okuması için internette yayınlanan, yayınlanmış, gayri resmi çevrimiçi makalelerin bir blogudur.

B-BLOK TÜRLERİ NELERDİR

İş blogları, kurumsal web sitelerinden daha kişisel bir ton kullanır ve öncelikle halkla ilişkiler amaçlarına yöneliktir. Yukarıda da kısaca belirttiğimiz gibi B-Blog un 2 çeşidi vardır: Bunlar harici b-blog ve dahili b-blog

  • Harici bir iş blogu, basın bültenine benzeyen, ancak resmi olmayan bir içerik oluşturur. İş blogları da düzenli olarak zamanında bilgilerle güncellenir.
  • Dahili bir iş blogu genellikle içeriği çalışanlara yayınlamak için RSS yayınlarını kullanır. Dahili bloglar sıklıkla çalışanların katılımını ve tartışmalarını teşvik etmek, topluluk hissi geliştirmek ve bir şirketin çeşitli katmanları arasında doğrudan iletişim kurmak için kullanılır.

İş bloglarının harici veya dahili olmasına bakılmaksızın, şirket dünyasının tanıdık bir parçasıdırlar.

Massachusettes Darthmouth Üniversitesi Pazarlama Araştırması Merkezi tarafından Ocak 2011’de yayınlanan bir araştırmaya göre Fortune 500 şirketlerinin yüzde 50’si 2010’da bir blog hazırladı. Dış bloglar yeni ürün veya hizmetleri açıklayabilir veya tüketici sorularına ve eleştirilerine yanıt verebilir.

B-Blog (diğer yazılarda kurumsal blog olarak adlandıracağım) SEO ve PR etkisi çok büyüktür. Tabi bu bloğun profesyonel bir ekip tarafından yönetildiğini esas alan bir yaklaşımdır. Maliyetlerden kaçayım derken acemi ellerde bloğunuz da müşteri talep ve sorularına yetersiz cevaplarla bir anda en büyük kaybınıza dönüşebilir. Hoş bunu bile SEO ya yarar olarak görebilecek bir zihniyet çıkabilir. Unutmayın SEO sadece dijital bir iş değildir. Kurumsal Blog ile ilgili ipuçları ve artıları eksileri ile ilgili yazımızı okumayı unutmayın.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ