Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Bitcoin vs Ethereum

Bitcoin Nedir ?

Adına sıkça duyduğumuz Bitcoin size ne anlam ifade ediyor? Hiçbir bilgim yok diyorsanız, bu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Öncelikli olarak Bitcoin anlamını, ne işe yaradığı ve değerinden bahsedelim. Bitcoin hiçbir merkeze bağlı olmayan ilk dijital para birimidir. Bitcoinler internetten gönderip alabildiğiniz dijital para birimidir. Bitcoinler arada banka veya takas grubu olmaksızın kişiden kişiye internet üzerinden doğrudan gönderilebilir. Bitcoinleri her ülkede kullanabilirsiniz. Peki bu Bitcoinler nasıl çalışır? Bitcoinler herhangi bir ücretli madenci uygulaması kullanan herhangi biri tarafından  internet üzerinden üretilir. Madencilik her bir bitcoin blogu için belirli bir miktar iş gerektirir. Bitcoin için gereken iş miktarı network tarafından belirlenir ve bitcoinler her zaman öngörülebilir ve limitli oranda üretilir. Bitcoinler dijital cüzdanda saklanır. Bitcoin yazılımı tamamen açık kaynaklıdır ve kaynak kodunu her zaman herkes görüntüleyebilir.

Bitcoinler nerede kullanılırın cevabını verecek olursak; video oyunları, hediyeler, kitaplar vb. birçok şey satın alabilirsiniz. Bitcoinleri dolar, Euro, sterlin vb. para birimi ile takas edebilirsiniz. Bitcoinler küçük şirketler ve serbest çalışanların fark edilmesi için güzel bir yoldur. Bitcoin bir ağ etkileşimidir, merkezi yoktur.

Ethereum Nedir ?

Bir diğer kripto para birimi Etherium; 2015 yılında geliştirilen bir dijital paradır. Bu proje Bitcoinden daha gelişmiş ve özgündür. Etherium  blockchain işletim sistemi üzerinden merkezi olmayan yazılım protekollerinin geliştirilmesine olanak sağlayan özel bir yazılım dili ile oluşturulan bir sistemdir. Etherium internetin enerji kaynağı olan kripto yakıt olarak kullanılır. Etherium petrol, bitcoin ise altı olarak tanımlanıyor. Etherium da yeni coinler üretebilmek için Bitcoinden farklı olarak CPU yerine GPU yani daha seri çalışan ekran kartı kullanılmaktadır.

Bitcoinde blok zamanı 10 dk iken, Etherium da bu hız 10 saniye’ye kadar düşmektedir. Buda etheriumun değerinin Bitcoinden daha yüksek olmasına ve değerlenmesine sebep olabilmektedir.

Etheriumun Bitcoinden en büyük dikkat çekici farklarından biride, amaçlarının ve hizmetlerinin farklı olmasıdır. Etherium’da  Akıllı sözleşmeler ve Akıllı kartlar gelmektedir.  Etherium sanal makinesi Akıllı sözleşmeleri ve kartları blok zincirli depolanan uygulamaları kullanmaktadır. Bu işlem daha az maliyetli ve Bitcoine göre çok hızlıdır. Etheriumun amacı Akıllı sözleşmeleri geleneksel sözleşmelere oranla daha güvenilir sağlamayı ve maliyetleri düşürmeyi hedeflemektedir.

Kafanız karışmış olabilir ancak geleceğin dijital dünyasının çok daha hızla gelişebileceğini göz önüne alırsak, şimdiden kroptonik para birimleri birikimi oluşturarak belki ileride artan ve hızla yükselen bu para birimleri ile Euro, dolar ve sterlin gibi para birimleri ile takas yaparak zengin olabilirsiniz. Geleceğin dijital dünyası hızla yükselmeye ve gelişmeye devam etsin, sizde kendinize bir farklılık oluşturarak bu değişim topluluğunun bir parçası olun.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ