Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Doorway Pages Nedir?

Köprü Sayfalar ve Google

Doorway Pages  SEO çalışmalarında Türkçe anlamıyla Köprü Sayfalar demektir.

Köprü sayfalar arama sonuçlarında kendilerini rakiplerine oranla daha üst sıralamaya getirmek amacıyla SEO / Web Tasarım uzmanları tarafından oluşturulmuş sayfa ve sitelerdir. Burada oluşturan sayfa ya da site sizi nihayi sonuca götürmeyecek ve SEO da sıralama yükseltilmesi istenen sayfaya bağlayacaktır. Google 2015 yılında yaptığı güncelleştirme ile bu sayfalara dikkat çekmiş ve bu konuda çalışmalar yapmıştır. Kullanıcıların sayfadan sayfaya dolaştırılması ve onların istedikleri içeriklere ulaştırılmaması kullanıcı deneyimi açısından gayet olumsuz bir sonuçtur.

Peki Google ne tip sayfa ve siteleri Doorway Pages olarak sınıflandırıyor.

Mesela kullanıcıları bir sayfaya yönlendiren, belirli bölgelerin veya şehirlerin hedeflendiği birden çok alan adının veya sayfanın bulunması bunlardan biridir. Ya Yada ziyaretçileri, sitelerinizin gerçekte ulaşmasını istediğiniz bölümlere üzere oluşturulmuş sayfalar. Üçüncü olarak arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için benzerlik oranı yüksek sayfalar oluşturmak.

 

Burada yazdıklarımıza birkaç örnek verelim.

Örnek 1- Beykoz Matbaa kelimesinde üst sıralara gelmek için beykozmatbaa.net gibi bir domain almak ve kötü bir içerikle bu siteleri kullanmak.

Örnek 2- Ana sitemiz kavacikreklamajansi.com  ancak bu siteye Kavacık SEO Ajansı kelimesinde de hit almak istiyoruz ve içinde kavacikseoajansi  içeren bir domain alarak 2-3 içerip atıp hakkımızda, iletişim vb sayfaları kavacikreklamajans.com adresine yönlendirmek.

Örnek 3- Ana sitemiz kavacikbilgisayarservisi.com ve biz bu siteye bölgesel seo uygulamak için temel bir sayfa oluşturuyoruz, içine bilgisayar markaları, bilgisayar arıza çeşitleri vs dolduruyoruz. Sonra bu sayfanın sadece başlığını ve/veya içeriğindeki 1-2 şeyi değiştirip  Beykoz Bilgisayar Servisi, Acarkent Bilgisayar Servisi, Soğuksu Bilgisayar Servisi, Riva Bilgisayar Servisi şeklinde bir birinin aynı bir sürü bölgesel SEO yazısı ekliyoruz.

 

Bu tip taktiklerin 2015 Google güncellemesinden sonra işe yaramaması gerekiyordu, ancak o alandaki anahtar kelimelerde yeterli bir site yoksa ya da hiçbir site yoksa yine bu Doorway Pages dediğimiz sayfa ve sitelerin iş yaptığını görmekteyiz.

 

Siteniz Risk Grubunda mı

  • Siteniz kısıtlı bir içeriğe sahipse ve tek bir siteye yönlendirme yapıyorsa
  • Sitenizin içerikleri ve sayfaları büyük yüzde oranlar halinde dışarı link veriyorsa
  • Ziyaretçiler sayfanıza ve sitenize girip hemen çıkıyorlarsa
  • Sitenizi yeni açmanıza rağmen yüklü link çıkışınız varsa
  • Sitenize Anahtar kelime doldurup alakasız metin yazarlığı yapıyorsanız

Sizde riskli siteler grubunda sayılırsınız.

Doorway Pages olarak adlandırılan başka bir unsurda genelde yasa dışı indirme sitelerinde karşınıza çıkan ve sizi o sayfadan bu sayfaya ya da para kazanmak için oluşturulmuş link kısaltma sitelerinde sizi oyalayıp istediğiniz içeriğe ulaşmanızı engelleyen sayfalardır.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ