Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

E-ticaret Modelleri B2B B2E B2G G2B G2G G2C B2C C2C C2G M2M

E-ticaret Modellerinin Sınıflandırılması

Günümüzde E-ticaretin artan önemi ve e-ticaret pazarından dönen yüksek kazançlar bu sistemin kendi arasında modellere ayrılarak incelenmesi ve satış stratejilerinin planlamasını gerekli hale getirmiştir. E-ticaret yapan tüm firmalar ve kurumlar – hükümetler B2B B2E B2G G2B G2G G2C B2C C2C C2G ve M2M sistemlerinden birini kullanmak zorundadır. E-ticaret sistemlerinin gruplandırılması ve adlandırılması ve istatistiksel olarak daha kolay incelenmesi sayesinde işletmeler kendilerine en uygun modeli akıllıca planlar hale gelmişlerdir.

Şimdi kısaca bu sistemlere göz atalım.

E-ticaret-modelleri-grafik-B2B-B2E-B2G-G2B-B2C-C2C-C2G-M2M-gorsel
b2b-eticaret-modeli

B2B E-Ticaret Modeli

B2B (Business to Business):  Diğer İşletmelere ürün veya hizmet satmaya odaklı  diğer deyişle İşletmeden işletmeye ticaret yapılan E-ticaret türü olarak adlandırılır.  Bu ticaret sisteminde firmalar son kullanıcılara satış yapmakla ilgilenmezler. Yani üretici bir firma ürünlerini İnternet üzerinden toptancılara satması ve/ya toptancıların perakendecilere İnternet üzerinden satış yapması olarak örneklendirebiliriz.

B2E E-Ticaret Modeli

B2E (Business to employee): Firmadan bünyesinde çalışanlarına uyguladığı satış türüdür. B2E, geniş anlamda, işletmelerin rekabetçi bir ortamda nitelikli personeli toplamak ve tutmak için yaptığı, agresif işe alım taktikleri, avantajlar, eğitim olanakları, esnek çalışma saatleri, ikramiye ve çalışanların güçlenme stratejileri gibi her şeyi kapsamaktadır. Bu ağda şirketler, çalışanlarına özel olarak ürün ve hizmet sunuyor. Şirketler bunu çoğunlukla çalışanlarıyla alakalı kurumsal ürünlerin temin edilmesinde kullanmayı tercih ediyor.

b2e-eticaret-modeli
b2g-e-ticaret-modeli

B2G E-Ticaret Modeli

B2G (Business to Government): İşletmeden devlet ve devlet kurumları ile yaptığı e ticaret sistemidir.  Devletin online olarak ihale açması ve bu ihaleyi işletmelerin yine online olarak takip edip devlete ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmesi bu e ticaret modeline örnektir. B2G ayrıca, işletmelerin ve ajansların satın alma ihtiyaçlarını öğrenmeleri için teklif yanıtları talep eden e-ticaret servislerini de içerebilir. B2G, online toplantıları koordine etmek, planları gözden geçirmek ve ilerlemeyi yönetmek için ortak bir site paylaşarak bir işletmenin ve bir ajansın sözleşmeli bir projedeki çalışmayı koordine edebileceği sanal bir işyeri fikrini de destekleyebilir. B2G ayrıca, özellikle devlet kurumları tarafından kullanılmak üzere tasarlanan online başvuruların ve veri tabanlarının kiralanmasını içerebilir.

G2B E-Ticaret Sistemi

G2B (Government to Business):  Devletin ihale ve benzeri yöntemler ile online olarak devletten işletmelere firmalara yönelik gerçekleşen bir e-ticaret türüne verilen isimdir. Bir devlet kurumunun ihtiyacı olan ürünleri temin etmek amacıyla oluşturduğu siteler buna örnek verilebilinir. G2B modelinde inisiyatif bir hükümet kuruluşundan gelir ve işletmeler hedef gruptur.

g2b-e-ticaret-modeli
g2g-e-ticaret-modeli

G2G E-Ticaret Sistemi

G2G (Goverment to Goverment): Devletten  devlete İnternet üzerinden yapılan satışlara verilen addır. Bu Sistemde devletler birbirlerine ürün sağlarlar.

G2C E-Ticaret Modeli

G2C (Goverment to Consumer):  Devletten halka, tüketiciye İnternet üzerinden yapılan satışlara G2C sistemi denir. Devletin vatandaşlarına sağladığı ürün ve hizmeti kapsayan e-ticaret modelini tanımlamaktadır.

g2c-eticaret-modeli
b2c-e-ticaret-modeli

B2C E-Ticaret Sistemi

B2C (Business to Consumer): İşletmeden tüketiciye doğru işlem yapılan e-ticaret modeline verilen isimdir.  Temizlik şirketleri, restoranlar ve perakende mağazalar B2C şirketlerine örnektir. Tüketici ürünleri sunan web siteleri B2C’dir. hepsiburada Sistemi B2C e-ticaret sistemi için güzel bir örnektir. B2C satış döngüsü  B2B, B2E, B2G satış döngülerine göre daha kısadır. Tüketici, ürünü hemen almaya çalışır sürekli aynı ürün alımı yoktur. Örneğin, bir anne eğitici oyuncak arar, siteyi bulur, ürünü inceler ve oyuncağı alır. Satın alma işlemleri, fiyat ve ürün temelinde olduğu kadar duygusal olarak da yapılır.

C2C E-Ticaret Modeli

C2C (Consumer to Consumer): Tüketiciden tüketiciye işlem yapılan bir E-ticaret modelidir.  C2C modelinde müşterilerin birbirleriyle ticaret yapabileceği, genellikle çevrimiçi olan bir ortamı kolaylaştıran bir sistem vardır. Örnek olarak ülkemizde sahibinden, letgo, gittigidiyor gibi siteler gösterilebilir.  C2C pazarlarının iki uygulaması açık artırmalar ve ilanlardandır. EBay ve Craigslist gibi şirketler müşterileri arasında daha fazla etkileşim yarattığından C2C pazarlama internetin gelişiyle popülerlik kazanmıştır.

c2c-eticaret-modeli
c2g-eticaret-modeli

C2G E-Ticaret Sistemi

C2G (Citizen to Government): Devlet ile bireysel kullanıcalar arasında gerçekleşen e-ticaret sistemine verilen isimdir. Vergilerin ve trafik cezalarının internet siteleri üzerinden yürütülmesi bu sisteme örnek teşkil etmektedir.

M2M E-Ticaret Modeli

M2M (Machine to Machine):  Makineler arası ticaret olarak adlandırıla bilinir. Makine (M2M), ağ cihazlarının insan eliyle yardım almadan bilgi alışverişinde ve eylemde bulunmasını sağlayan herhangi bir teknolojiyi tanımlamak için kullanılabilecek geniş bir etikettir. M2M iletişim genellikle uzaktan izleme için kullanılır. Örneğin, ürün yeniden stoklamada, bir satış makinesi, belirli bir öğe azalıyor olduğunda distribütöre mesaj atabilir. M2M iletişimi depo yönetimi, uzaktan kumanda, robotik, trafik kontrolü, lojistik hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi ve filo yönetiminin önemli bir parçasıdır.  Su damacananız su azaldığında otomatik olarak tedarikçi firma bilgisayarına online sipariş geçmesi gibi. Geleceğin önemli bir e-ticaret modeli olacağına inanılmaktadır.

m2m-e-ticaret-modeli
Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ