Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Etkileyici Webinar İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Etkileyici Webinar İçerik Oluşturmak İçin Gerekli İpuçları

Webinarlar diğer adıyla web seminerleri, henüz önemsenmemiş, önemli bir içerik pazarlama taktiğidir. Bu sistem size, kitleniz için daha interaktif bir içerik biçimi oluşturma fırsatı sunar. Ayrıca, doğal olarak sitenize bağlantılar çekebilecek en iyi beş içerik türünden biridir.

Fakat şu an itibariyle, B2B (Business to Business) veya B2C (Business To Consumer) şirketleri web semineri oluşturmada yetersizler. Acemi pazarlamacılar için bile son derece etkili bir web seminer içeriği oluşturmasına yardımcı olacak ipuçlarının ve araçların listesini sizler için derledim.

webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-10
webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-9

1. Öncelikle Konu Kısıtlaması Yapın

Organizatörlerin yaptığı büyük bir hata, genel bir konu seçmektir çünkü bu kişiler, bilgilerini paylaşmaya çok heveslidirler. Sonunda bildikleri her şeyi kısa sürede anlatmaya çalışıyorlar.

Kitlenizin bir miktar yarar elde edecek şekilde noktaları ele alacak kadar dar bir konuyu veya alanı seçin. Ve bu konuyu tek yönlü olarak

Örneğin, Search Engine Land Sosyal Medya Pazarlamasıyla ilgili bir web semineri hazırlamak yerine sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleri sunma konusunda bir web seminerini hazırlamak daha uygundur.

2. Konuyla İle İlgili En İyi Formatı Bulun

İçeriği hazırlamadan önce hangi web semineri formatını kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Doğru format seçimi konuyla ve konuşmacıya doğrudan bağlantılıdır..

Mülakat Web seminerleri

Sektörünüzde etkili bir uzmanla röportaj, telefonda, ekranda veya ekran paylaşımı yoluyla gerçekleşebilir. En ilgi çekici web seminer formatlarından biri, aynı zamanda müşterinin konuya dahil olabilmesine uygundur..

Webinar’dan birkaç hafta önce uzmana bir soru listesi verin. Onların, cevaplarını önceden hazırlamalarını isteyin, böylece ne olacağına dair bir fikir edinebilirsiniz. Birlikte gözden geçirin ve yayına başlamadan önce ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi tartışın.

Soru – Cevap Web Seminerleri

Biraz röportaj gibi, bir Soru-Cevap, izleyici kitlesinden yüksek katılım oranına yol açan bir sistemdir. Web seminerinden önce soruları toplayıp konu ile en alakalı olanı seçin. Soruları önceden seçmek, web seminerinin belirlenen süresine bağlı kalmasını sağlayacaktır. Aksi halde seminer süresi planlanandan daha uzun sürebilir. Bu da izleyici kitlesinin yorulmasına yol açar. Çünkü bir çok katılımcı kendi zihindeki sorulara aşırı odaklanır. Ayrıca seminer kitlenizin şirketinizin yöneticilerine doğrudan hitap edebilmesi için harika bir fırsat olabilir.

Panel tartışması web seminerleri

Bir uzmanla röportaj yapmak yerine, bir konuyu tartışmak üzere daha çok uzman içeren bir seminer uygulayabilirsiniz. Bu, kitlenize farklı perspektifler sunmanın harika bir yoludur. Panelistlerin format için doğru şekilde hazırlandığından emin olun ve web seminerinin sorunsuz geçmesi için onlarla birlikte olun. Genellikle, bu bir moderatöre tartışmayı daha iyi yönetmesi açısından yardımcı olur.

Sunum web seminerleri

Bu tür web seminerleri çeşitli sektörlerde en yaygın olarak görülen seminer çeşididir. Birisinin önceden yazılı bir konuşma eşliğinde bir PowerPoint sunusu sunmasını gerektirir. Belki de popülerliğin ardındaki sebep, bu tip seminerleri oluşturmanın daha kolay olmasıdır. Bununla birlikte, sunum yapan kişi formda, hevesli veya deneyimli değilse, istenilenin aksi bir durum da ortaya çıkabilir.
Ayrıca, sunum yapan kişiyi ve sunum yapan kişinin bilgilerini nasıl göstermek istediğinizi de unutmayın.

Business team attending video conference at desk in office
webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-8
webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-7
webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-6

3. Sağlam Bir Yapı Oluşturun

Doğru yönde ilerlemenizi sağlamak için oturumu açık bir şekilde tanımlamanız gerekir. Ayrıntılı bir senaryonun (aşağıya bakın) mümkün olmayabileceği mülakat ve Soru-Cevap formatlarında bile, izlenecek bir yol haritası hazırlayın.

Herhangi bir web seminerinde aşağıdaki unsurlar bulunmalıdır: ilgi çekici bir tanıtım, ana noktaların sıralanması, yakın motive etme ve çoğu durumda kitleyi harekete geçiren bir mesaj içermelidir. Bu, oturumun yolda kalmasına ve konudan sapmanın önüne geçilmesine yardımcı olur.

4. Etkileyici Bir Senaryo Planlayın

Etkileyici bir web seminerinde güçlü ve ilginç bir senaryo olması gerekir. Çok sayıda olgu ve istatistik kullanabilirsiniz, ancak düzeyin hedef kitleyle uyuştuğundan emin olun. Bir kitleyi 30 dakikadan uzun süre konuya odaklı tutmak zorlu bir görev olabilir. Seyirciyi oturuma çekecek ve onları dinleyecek bir hikaye anlatın.

Senaryo noktalarını göstermek için örnekleme yapmayı ihmal etmeyin. Genellikle izleyicilerin verilmek istenen bilgiyi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Mümkün olduğunca, web seminerinden nasıl yararlanabileceklerini daha netleştirmek için izleyicileri bu örneklere dahil edin. Onların katılımını sağlayın.

webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-5
webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-1

5. Slaytlarınızı Geliştirin

Slaytlarınızı dikkatli bir şekilde okunabilirlik ve estetik açıdan uygun şekilde tasarlayın. Bunu yapmanın en iyi uygulamaları aşağıda bulabilirsiniz:

Kitlenizi zorlayabilecek çok fazla metin bulundurmayın.
Noktalar arasında görsel alan bırakın.
Paragrafları kullanmaktan kaçının
Konuyu desteklemek için görseller (resimler, grafikler, çizelgeler, vb.) ekleyin.
Kitleniz için, sunum yapanların ve düzenleyicinin iletişim bilgilerini içeren bir kapanış slaydı ekleyin.

Sonuç Olarak

Web semineriniz için daha iyi içerik oluşturmak konu seçimi ile başlar. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve / veya sorunlarını açıkça ortaya koyacak dar bir bir hedef seçin. Bu konuda anlatılan başlıklar ve ipuçlarını izleyerek, gelecekte web semineri kitlenizle etkileşim kurmak konusunda herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir

webinar-online-seminer-toplanti-konferans-tanitim-ders-2
Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ