Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

FCP First Contentful Paint Nedir ?

PageSpeed Insights FCP Güncellemesi

Google PageSpeed internet sitelerin hızını belirlemek için PageSpeed Insights algoritmasına bazı yeni kıstaslar kattı. Bunlardan biri de FCP idi. FCP İngilizce First Contentful Paint kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe Karşılığı İlk İçerik Boyaması olarak adlandırılabilir. Web site içeriği gelmeden o bölgelerin boyanması anlamına gelir. Örnek olarak CNN sayfasına girip anlık olarak yakaladığım FCP görüntüsü aşağıdaki resimde görülebilir. Henüz içerik yüklenmedi ama içeriğin olduğu alanlar bir çeşit boyama ile işaretlenmiş durumda.

CNN FCP - FCP First Contentful Paint Nedir ?

CNN Sayfasının DCL yüklemesinden sonraki hali aşağıdaki resimdeki gibidir.. Yani ziyaretçilerin son aşamada gördüğü yüklenmiş hali. (Bu aralar Trump hangi sayfaya girsem karşıma çıkıyor. Evren bir sinyal veriyor olabilir)

cnn full content - FCP First Contentful Paint Nedir ?

FCP den bahsederken genelde karıştırılan bir şey var. O da FCP nin FP olmadığıdır. FP (First Paint) de içerik boyaması yoktur. Genel alan boyaması vardır. Aşağıdaki resimleri karşılaştırarak ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

ilk boyama - FCP First Contentful Paint Nedir ?
ilk boyanan icerik - FCP First Contentful Paint Nedir ?

FP sayfanın yüklendiğini gösteren ve DOM (Document Object Model) kısmına geçmeden gösterilen ilk boyama iken FCP ise DOM da yer alan nesneleri baz alır. Bu DOM da tanımlanan resim, yazı vb şeyler olabilir.

Neden böyle bir kıstas getirildiğine gelecek olursak. Google bizzat kendisi : “Bir web sayfasının en önemli parçaları sayfanın tepesinde bulunan görselledir ve hızlı yüklenmelidir.” diyor. Sebep olarak da “Sayfanın en önemli kısımları hızlı bir şekilde yüklenirse eğer sayfanın alt kısımlarındaki hız farkı kullanıcı tarafından fark edilmeyebilir.“ şeklinde açıklama yapıyor.

Yeni Google güncelleştirmeleri ile büyük önem ifade eden site hızını baz alırsak doğal olarak SEO uzmanlarının FCP ile ilgili iyileştirmeler yapacağını düşünmek gerekir.

Şunu hemen belirtmek isterim ki FCP bile insanların sayfada kalmasını, sayfanın açılmasını beklemekten sıkılmalarına bir engel olmayabilir. Yavaş mobil ağ kullanıcılarının (ki bu dünyanın büyük bir oranını kapsıyor.) sayfada kalmasını sağlamayabilir. Onlara biraz göz kırpmakta gerekir. Bu da gelecekte bize FMP olarak adlandırılacak First Meaningful Paint (İlk Anlamlı Boyama) yeni bir kıstas bekleyebilir. İlk içeriksel boyama gölgesel bir iz bırakırken tepe noktalar için bir kaç resim ve yazı yüklemesi olarak düşünebiliriz.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]
BU YAZIYI PAYLAŞABİLİRSİNİZ
facebook - FCP First Contentful Paint Nedir ?
Facebook
google - FCP First Contentful Paint Nedir ?
Google+
pinterest - FCP First Contentful Paint Nedir ?
Pinterest
twitter - FCP First Contentful Paint Nedir ?
Twitter
linkedin - FCP First Contentful Paint Nedir ?
Linkedin
email - FCP First Contentful Paint Nedir ?
email