Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google Breadcrumbs SERP Güncellemesi ve SEO

Google Arama Sayfası Sonuçlarında Mobil Devrime Devam Ediyor

Google, arama sonuçları sayfasının üst kısmına ekmek kırıntısı, sayfa işaretleri yolu,  kat planlaması vb. isimlerle de  adlandırılan kolay gezinti kısmı ekledi. Bu güncelleme ile yaptığınız arama ile ilgili sonuçlar ufak pençeler içinde siz bir siteye girmeden kolaylıkla görüntülenebilecek.

Aşağıdaki örnek resimde olduğu gibi arama kısmına Türkiye’nin Cumhurbaşkanları yazıp aratma yaptığınızda küçük resimler halinde Türkiye’nin Cumhurbaşkanları günümüzden geçmişe listeleniyor. Ancak Fahri Korutürk ve Cevdet Sunay resimlerinden de anlaşılacağı üzere hala biraz resim kırpma sorunu var gibi duruyor

 

Google, mobil bir ilk dizine geçiş yapıyor ve bunun genel anlamıyla, Google’ın kendi duyurularına göre Google’ın mobil cihazlarda iyi performans gösteren siteleri tercih etmesi anlamına geliyor. Google ayrıca, mobil cihazlar için uygun olan bilgileri görüntülemek için yeni yollar arıyor ve bu bağlamda bazı güncelleştirmeler yapıyor. Breadcrumb SERP’ler, bu geçişin işaretlerinden biri. Sayfa başı arama sonuçlarıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Bu sonuçlar arama yapanlar tarafından görüntülenebiliyor bu yüzden test olmadığını söyleyebiliriz.

Peki SEO cular bu güncelleme ile ilgili ne yapabilirler. HENÜZ ÇOK YENİ olduğundan net bir şey söyleme zor ancak şu an için burada gösterilen Breadcrumb lardaki resimlerin neye göre seçildiğini bilmiyoruz. Sizlerde arama yaptığınız zaman göreceğiniz bu kısımda bir reklam görünmüyor. Ne yapabilir kısmı için tavsiye edebileceğimiz en önemli şey mutlaka ve mutlaka içeriklere resimler (süslenmemiş net resimler var burada genelde) eklememiz gerektiği konusu. Resimler içerikleri zenginleştiren parçalar ve breadcrumblar içinde temel gerekli nesne olduğu kanısındayım. Özellikle genel ve önemli terimlerle ilgili yazı ve bilgileriniz varsa 2 kat daha özen göstermeniz gerekir. Örneğin İngiltere Futbol Klüpleri aramalarında görünen breadcrumblarda futbol takımlarının logoları bulunuyor. Kendi bölgeniz için bir spor klübünü anlatan bir yazınız varsa mutlaka takım logosunu eklemek yararlı olacaktır. Eğer sistem bunları sadece offical tabir edilen resmi sitelerden çekiyorsa şu an için bizim bir etkimiz olamaz. Ama breadcrublar yaygınlaşır ve lokal hale gelirse bizim yazacağımız lokal yazı ve ekleyeceğimiz resimlerin etkisi olmasını bekleyebiliriz. Örneğin Beykoz Spor Klüpleri gibi bir arama sonucunda Beykoz’daki Spor Kulüplerinin Logolarına ihtiyaç olması gibi.

Burada yazdıklarımın olayın henüz neredeyse 1-2 günlük olduğunu ve SEO  ile yazdıklarımın tahmini değerlendirmeler olduğunu göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum. Konu hakkında detaylı bilgilere ulaştıkça burada yayınlayacağım.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ