Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google Bulletin Nedir ? SEO’ya Etkisi Var mıdır ?

Google Bulletin ve SEO

Google Bulletin (Google Bülten) hizmeti Google’ın Nashville ve Oakland da deneme amaçlı olarak devreye soktuğu yeni uygulamasıdır. Google,ın bu uygulaması Telefonlar aracılığıyla herkesin kendi yerel çevresi ilgili haberlere katkıda bulunmasına olanak tanıyacak.

Google Bülten, kullanıcılara mevcut bir blog veya web sitesine ihtiyaç duymadan doğrudan fotoğraf, video ve mesaj göndererek cep telefonlarından doğrudan web’e ulaşmalarını sağlayacak. Google Haberler de yapılan açıklamaya göre, Bülten haberleri herkesin erişimine açık olacak ve Google aramaları, sosyal ağlarda paylaşılanlar veya e-postalar ile mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla erişelebilecekler.

Bu fikir bize Google’ın Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların kullandığı kısa formdaki paylaşım sistemini çağrıştırıyor. Tabi henüz tam bilgi elimizde yok ve test sonuçlarına göre değişiklikler de olabileceğini hesaba katmak gerek.  Her ne kadar,  son dakika haberi için ideal bir yer haline gelmiş olan Twitter ile rekabet etmek zor olsa da, Google’ın arama konusundaki yeri ve Google’ın hemen hemen hiç tartışmasız tekeli göz önüne alındığında, rekabetin nereye geleceğini kestirmek zor.

Google Bulletin daha çok blog şeklinde ilerleyen bir yapıda olacağı anlaşılıyor. Düşünülen bu sistemde metin ve resim veya video ile desteklenmiş içerikler geliştirebileceksiniz. Uygulama da Google konum bilgilerinize göre kullanıcıların bu gönderilerini derleyerek size uygun içeriği görüntülüyor. Ayrıca Google aramalarında da bulunduğunuz konuma göre bu blog yazılarına rastlayabiliyorsunuz.

Görüleceği üzere Google Bulletin bir Sosyal Medya Platformu ve mantık açısından düşündüğünüzde bölgesel bazda SEO için yeni yol gibi duruyor. Facebook, İnstgram ve Twitter gibi uygulamalar aracılığı ile nasıl SEO yapıldığı ve bu SEO nun gücünü biliyorsunuz. Şimdi bir de bunu güçlü bir şekilde yerel bölgeniz için düşünün. Sitemize çekebileceğimiz trafik local ölçekli düşünsek bile olumlu bir gelişmedir. Tabi Bölgesel SEO nun Ana SEO ya etkisini biliyorsanız işiniz daha rahat. Bir çok servis ve şirket genel aramalarda yok olmamak için bölgesel SEO ‘ya (Su Tesisatçısı kelimesi yerine Kavacık Su Tesisatçısı kelimesine odaklanmak, Site adlarını ve Google Harita isimlerini buna göre şekillendirmek) yönelmiş durumda.

Google Bulletin i sadece geleneksel seo için değil bütünsel SEO ve Pazarlama Stratejileri açısından da düşünmek gerek. Elimizdeki ilk verilen ışığında geleceği parlak bir SEO yapısı olarak karşımıza çıkabileceğini düşünüyorum.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ