Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google Haritalara Firma Ekleme

Google Haritalar Nedir ?

Google Haritalar ve dünya üzerinde bilinen adıyla Google Maps, Google’nin uzun yıllar boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda oluşmuş küresel ölçekli harita ve konumlandırma hizmetidir. İlk başlarda çoğumuzun adres bulmak için kullandığı bu servis daha sonraları ticaret yönü ile ön plana çıkmaya başlamıştır.

Günümüzde Google Haritalar Firmaların bulunabilirlikleri ve web sitelerinin ziyaret sayılarını arttırmada önemli bir araçtır. Hatta web siteniz olmasa dahi insanlar Google Haritalardan firma Adresinizi, telefon ve mail adreslerinizi bulabiliyorlar. Bir yerde haritalar arama sonuçlarında Google Reklamlarından hemen sonra ve website adreslerinden hemen önce göründüğü için özellikle servis veren firmalar açısından sitelerden daha önemli bir konuma gelmiştir.

Google Rehbere Nasıl Kayıt Olurum

Google haritalara firmanızı eklemek için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekmektedir. Bir Google hesabınız (mail, android telefon vs.) varsa firmanızı Google rehber hizmetine kaydetme işlemlerine başlayabilirsiniz. Eğer henüz bir Google hesabınız yoksa  Google Hesap Açma ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Browserınızdan (Tercihen Google Chrome) https://www.google.com/intl/tr/business/go/
adresine giriniz. Karşınıza çıkan sayfada “HEMEN BAŞLAYIN” tuşuna basınız

Karşınıza gelen sayfada işletme adınızı isteyen bir bölüm olacaktır.

işletme (firma kurum vb) adınızı yazarak SONRAKİ tuşuna basınız.

İşletme adınızı SEO değerleri gözeterek farklı şekilde yazmayınız. Bu kaydınızın kabulunü sağlayan ve içinde kod olan zarfın size gelmemesine sebep olabilir.

Örneğin “Akıllı Tesisat” olan firma adınızı “Ümraniye Su Tesisatçısı ve Su Kaçağı Tespiti” olarak yazmanız talebinizin geçersiz olmasına yol açabilir. Bu tip SEo amaçlı harita adlandırmalarınızı Firma kaydınızdan sonra yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İşletme adınızı yazdıktan sonra karşımıza İşletme adres bilgilerimizi isteyen Nerede bulunuyorsunuz? sayfası geldi. Buradaki boşluklara İşletme adres bilgilerinizi eksiksiz girin ve posta kodu alanını ihmal etmeyin.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta “Müşterilerime ürün ve hizmetler sağlıyorum.” kutucuğudur. Bu kutucuğa tıklarsanız google haritanızın belirleyeceğiniz mesafedeki konumda görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle servis veren firmalar açısından bu kutucuğun işaretlenmesi gereklidir. Bu kutucuğu işaretlememeniz sadece kendi iş yerinizde hizmet verdiğiniz anlamına gelir ki, bu da haritalarda sadece size yakın mesafelerde görünmesine neden olur. Ayrıca dilerseniz güvenlik gerekçelerinize göre adresinizi gizleyebilir ve sadece alan olarak görünmenizi sağlayabilirsiniz.

TESLİMAT BÖLGESİ

Bir önceki aşamada “Müşterilerime Ürün ve Hizmetler Sağlıyorum” kutucuğunu işaretlediyseniz karşınıza  Servis verdiğimiz alan veya alanları belirtmemizi isteyen teslimat bölgesi sorusu çıkacaktır. Bu kısımdan belirli bölgeleri seçebilir (örneğin Beykoz, Ümraniye) gibi veyahut bulunduğunuz konumdan kaç km çevresine kadar hizmet verdiğinizi belirtebilirsiniz. bu alanı ne kadar fazla yaparsanız o kadar alanlarda görünmenize yardımcı olacaktır.

İŞLETME TÜRÜ

Bu aşamada sizden işletme türünüzü isteyecektir. Yaptığınız işe göre (Su Tesisatçısı, Reklam Ajans vb) seçerek SONRAKİ tuşuna basınız.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

İşletme türünü seçtikten sonra karşımıza gelen iletişim bilgileri bölümüne işletme telefonunuzu ve varsa web site adresinizi giriniz ve SONRAKİ tuşuna basınız

BU İŞLETME İLE OLAN BAĞLANTINIZI DOĞRULAYIN

Bu aşamada yazılanları dikkatlice okuyarak sadece DEVAM tuşuna basınız

DOĞRULAMA YÖNTEMİ

Doğrulama yönetimi kısmında karşımıza %99 oranında POSTA ile doğrulama seçeneği otomatik gelecektir. Burada bir yetkili ad ve soyadı yazarak POSTA butonuna basınız

KARTPOSTALINIZ YOLDA

Evet artık posta kartınız yola çıktı. Genel olarak 14 gün ile 30 gün içinde belirttiğiniz işletme adresinize içinde doğrulama kodu olan bir kart gelecektir. O kartta yazan talimatları takip ederek işletmenizin Google Haritalarda gözükmesi aşamasını tamamlamış olacaksınız.

DESTEĞE İHTİYACINIZ VAR MI?

Dilerseniz Eurosoft Kurumsal Çözüm Merkezimiz sizin adınıza Google Harita Ekleme İşlemlerini Profesyonel anlamda gerçekleştirir, takip eder ve sonuçlandırabilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ