Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google Lighthouse Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Google’dan webmasterlar için harika bir araç Chrome eklenti mağazasına yüklendi.

Google Lighthouse Webmasterlar ve kod geliştiricileri için sitelerin temel SEO kontrollerini yapmalarını sağlayan basit ama detaylı bir SEO analiz aracıdır. Eklenti mağazasından indirildikten sonra hemen kurulan uygulama ile girdiğiniz web sayfasının SEO raporunu bir tuşa basarak alabilirsiniz.

Hiçbir şekilde kapsamlı bir SEO denetimi yerine geçmemekle birlikte, yeni özellik, aşağıdaki resimdeki gibi bilgileri kontrol eden bir rapor döndürerek temel / temel SEO en iyi uygulamaları hakkında geri bildirim sağlamaktadır.

Lighthouse, bir Chrome uzantısı olarak tarayıcıdaki web sayfasına ve “Rapor Yarat” düğmesini tıklatarak geliştiricilerin bir web sayfasının kalitesini değerlendirmesini sağlar.

Peki Lighthouse Eklentisini Nasıl Kullanabilirsiniz

Bir Web Sitesinin Çeşitli Yönlerini Test Eder

Bir web geliştiricisi, bir web sitesinin çeşitli yönlerini – erişilebilirlik, performans ve güvenlik – ölçmek için Lighthouse’ni kullanabilir.

Otomatik denetim aracı, internet bağlantısına veya kötü ağ koşullarına rağmen web sitesinin yüklü olup olmadığını ve güvenli bir kaynaktan sunulup sunulmadığını denetler. Hatta, kullanıcıların web sitesinin nispeten hızlı olup olmadığını kontrol etmesine yardımcı oluyor. Lighthouse, aynı zamanda, web sitesinin erişilebilirliğini, Google tarafından önerilen bazı en iyi uygulamalara dayanılarak değerlendirir.

İşlenebilir Performans Önerileri Verir.Lighthouse, bir web sayfasına karşı birden çok denetim yürütmenin yanı sıra, kullanıcı dostu bir biçimde ayrıntılı bir rapor üretir. Rapor ayrıca, web geliştiricilerin web sitesini zengin kullanıcı deneyimi sunmalarına yardımcı olan çeşitli bilgiler sağlar. Ölçütler ve uygulanabilir bilgiler, web geliştiricilerinin geliştirme süreci boyunca performans sorunlarınıı tanımlamasını ve onarmasını kolaylaştırır. Örneğin, rapor, kullanıcılara belirli bir web sayfasının hız çizgisi üzerinden ne kadar hızlı gözlemlendiğini ölçmeye yardımcı olur.

Ayrıca, Google’ın yeni resim formatında (WebP ) sunulmayan görüntüleri vurgular . Ayrıca, webmasterlar, Lighthouse tarafından üretilen ve HTTP üzerinden güvenli bir şekilde sunulmayan dahili kaynakları, sayfa görüntülemeden önce indirilmesi gereken kritik kaynakları, tarayıcı içindeki web sayfası içeriğini oluşturmak için gereken süreyi öğrenmek için raporu inceleyebilir ve bir kullanıcının web sayfasını yüklerken etkileşimde bulunabileceği noktaları (FCP vb.) görebilir.

Genel olarak, Google Lighthouse, web geliştiricilerinin performansını, erişilebilirliğini ve güvenliğini ölçerek ve geliştirerek ileri düzey web uygulamalarını zengin kullanıcı deneyimi sağlayarak sunma olanağı sağlar. Web geliştiricileri her zaman web sitesi trafiğini artırmaya çalışmalıdır. Lighthosue verileri geliştiricilere ekstra zaman ve çaba harcamadan web sayfalarının kalitesini artırmaya yardımcı olan açık kaynak denetleme aracı sağlamıştır.

Türkiye de konuşlu web siteleri için bir sorun mevcut olduğunu da hemen belirtmek isterim. Eklentinin ülkemizde konuşlu sistemler için verdiği performans sonuçları biraz kötü olabiliyor. Zira sistem testleri Amerika merkezli yaptığından Türkiye deki sunuculara bağlanması ve tam yüklenmesi 10-35 saniye sürebiliyor. Bu sebeple performans testlerinde bunu aklınızda bulundurmanız iyi olabilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ