Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google Önbellek Nedir? SEO ya Etkisi Nasıl Olur ?

Google Önbellek ve SEO

Google’ın arama motorlarının ve dizin oluşturucularının nasıl çalıştığını anlamak, en iyi SEO’yu elde etmenin önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki, aynı zamanda birçok web sitesi sahibinin tamamen anlamadığı bir şeydir. Google, arama algoritmalarını sürekli değiştirir bu değişime ayak uydurmak için sürekli araştırmalı ve aktif bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

İyi bir sayfa sıralamasını elde etmek için, önbelleğin SEO’ya ne kadar etki ettiğini ve tam olarak ne olduğunu ve çevirim içi arama ile olan yakınlığını anlayacaksınız.

ÖNBELLEK NEDİR?

Web sitenizde oluşturmuş olduğunuz sayfanızın dizine eklendikten sonra Google tarafından saklanılarak bu web sayfasının anlık olarak görüntüsüdür. Sayfalar dizine eklendiğinde kategorilere ayrılır ve Google dizinleyicileri içinde açılır. Ancak bu sayfa içeriği ile ilgili arama motorunda arama yapıldığında Google botları milyonlarca web sayfasında aktif olarak arama yapmadan o sayfanın dizine eklendikten sonra önbelliğine almış olduğu anlık görüntüsünü araştırır. Bu sayfalar ön belleğinde olduğu için çok daha kolay şekilde erişirler. Dizinleyiciler istenen sayfayı belirlediğinde önbelleğe alınmış gerçek sayfayı gösterir. Böylelikle daha hızlı indekslenmiş bir web sayfası olarak sitenizin değeri artacaktır. Ek olarak, web sayfanızı değiştirdiğinizde yeniden dizine eklemelisiniz ve yeni bir önbellek alınmasını sağlamalısınız. Arama gerçekleştiğinde sitenizin en son güncel önbelleği arama sonuçlarına getirilmiş olacaktır. Mutlaka siteniz değiştiğinde Google dizinin de o sayfa için güncellemeyi unutmayın.

SEO İçin Önbellek Neden Önemlidir?

Sorunun cevabına gelecek olursak;
Sayfa önbelleğinin salt metin sürümü, SEO için önemlidir; çünkü eksi tasarım öğeleri, medya dosyaları ve her şeyden oluşan saf site içeriğinin ölçeklendirilmiş bir sürümünü sunar. Bunu görüntülediğinizde, hangi anahtar kelimelerin ve içerik dizinleyicilerin gerçekte göründüğü ve sayfanın hangi öğelerinin bir arama için anlamsız olduğu konusunda bir fikriniz olur. Böylelikle SEO çalışmalarını buna göre oluşturursunuz. Metin sürümü, dizine eklerken Google’ın okuduğu şeydir; bu nedenle içerik oluştururken anahtar kelimeleri en avantajlı olacak şekilde oluşturulmalıdır. Web sayfanızda oluşturmuş olduğunuz içeriğiniz kaliteli miktarda içerik içermiyorsa ve anahtar kelimelerin içeriğiniz ile bir alakası yoksa dizinleyiciler bu sayfaya öncelik vermek için uygunluk bulmazlar. Mutlaka web sayfanızı oluştururken bu başlıkları dikkate almakta fayda var. Google web sayfanızın içeriğini anahtar kelimeleriniz ile uyumlu olduğu görebilmeli ve sayfanızı ön belleğe alması için hiçbir sebebi olmamalı.

Sitenizin Önbelleğine Nasıl Ulaşırsınız

Google adres çubuğuna chache:siteadiniz.com yazarak sitenizin google önbelleğine ulaşabilirsiniz. Ben eurosoft.com.tr yi sorguladım. Sorgu yaptığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza gelecektir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ