Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Google ve Wordpress Ortaklığı Wordpress’i Uçuracak

Google Temmuz 2018 de yapacağı hız güncellemesinden önce partnerlik yaptığı WordPress ile hız konusunda sıkı bir şekilde çalışıyor.

Google’ın WordPress ile yaptığı ortaklık ile platformun en son web teknolojilerine (özellikle de performans ve mobil deneyim içeren) desteği sağlamaya çalışıyor ve bu konuda WordPress uzmanlarını sıkı bir şekilde çalıştırıyorlar.

En son olarak, Google, yüzde 59’a yaklaşan bir platform tartışmasız açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi (CMS)  en büyük pazar payına WordPress ile ortaklık kurdu. Google sekiz yıl boyunca hız, ve daha da fazla hız konularına yoğunlaşıyor. Mobil arama sonuçlarında bir sıralama faktörü olarak mobil sayfa hızını kullanarak Temmuz 2018’de kullanıma sunulacak bir Hız Güncellemesi resmi olarak duyuruldu. Bu, Google’ın bir web sitesinin mobil sürümündeki SERP’lerde sıralama için kullanmaya başlaması anlamına geliyor. Yavaş performans gösteren siteler kötü bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır ve site katılımını ve dönüşümleri olumsuz olarak etkiler.

Site sahiplerinin mobil ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini iyileştirmesine yardımcı olmak amacıyla Google, 2015 yılında AMP projesini başlattı. Buna rağmen, bu mobil uyumlu çerçevenin web üzerinden kabulü yavaş oldu: Tüm web sitelerinin% 1’den azının AMP biçimlendirme dili kullandığı tahmin ediliyor.

CMS sistemini kullanan web sitelerinin %59 u ve tüm internet sitelerinin %29 unda kurulu olan WordPress  ile bir ortaklık, Google’ın daha güçlü, daha iyi ve daha hızlı bir web hedeflerini ilerletmesi için mantıklı bir atılımdır.

Google bu geçtiğimiz Aralık ayında, Amerika’nın dört bir yanındaki WordPress geliştirici etkinliklerinin en büyüğü olan WordCamp US’ye katıldı. Google’daki İçerik Ekosistemleri Ekibi’ndeki Geliştirici Savunucusu Alberto Medina’nın yazdığı bir makaleden: “Hedefimiz, WordPress topluluğuyla meşgul olmak ve WordPress ekosisteminin performansı üzerine bir tartışma başlatmaktı.”

WordPress tabanlı web sitelerini geliştiren veya çalışan herkes için, açık kaynaklı platformun yıllar boyunca kod şişkinliği, güvenlik ve performans zorluklarıyla mücadele ettiği bir sır değil. WordPress sayfaları çoğu performans göstergesinde WordPress’in dışında kalan web sayfalarının gerisinde kaldı.

 

Google + WordPress =?

Performansı artırmanın yanı sıra, işbirliği, platformun ekosistemini güncel web deneyimi standartlarına kadar hızlı bir şekilde (Progressive Web Apps (PWA) gibi teknolojilerle) hızlandırmaya odaklanıyor.
Google üst düzey bir yöneticisi aracılığı ile temel amacı olarak”WordPress vizyonumuz, WP çekirdeğiyle işbirliği yapmak, temalar geliştirmek, eklentiler geliştirmek ve WP ile uyarlanmış araçlar ve altyapı oluşturmak ve yayıncıların daha geniş WordPress topluluğuyla ilgilenmek gibi WordPress ekosisteminin tamamında geniş bir yelpazede heyecan verici bir çalışmayla ilgilidir.” Şeklinde bir açıklama da bulundu.

CBS Interactive de Kıdemli SEO Analisti  görev yapan Jon Henshaw “Birinin, bir süre WordPress için PWA ile ilgili özelliklerle / eklentilerle uğraşmasını bekliyordum. Mozilla ekibi de da dahil olmak üzere, gördüğüm çoğu girişimler yetersiz kaldı. En çok görmek istediğim eklemeler, CMS’de yerleşik servis çalışmaları ve düşük bant genişliği / çevrimdışı içeriktir. ”

Google çalışması “keyifli kullanıcı deneyimlerini etkinleştirmek için AMP Eklentisinin yeteneklerini genişletme” olarak adlandırırken, uzun vadeli yol haritasında AMP’yi (veya AMP’ye benzer bir işlevselliği) WordPress çekirdeğine dahil etmeyi içerdiği söylenebilir.

SEO açısından beklentim çekirdekte yapılacak bir değişiklikle ortaya çıkacak hız ve performans WordPress sitelerin özellikle Mobil SERP lerde fark yaratacağını düşünüyorum. Google bile WordPress deki kod fazlalığından sıkılmış olacak ki artık işe kendi el atma gereği duydu.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ