Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

GroundTruth Nedir? GroundTruth Nasıl Çalışır?

GroundTruth İle Yeni Nesil Reklamcılığa Hazır mısınız?

Kısaca GroundTruth

GroundTruth, GroundTruth Inc. ye ait yeni nesil mobil reklamcılık uygulamasıdır.

GroundTruth Inc.

GroundTruth Inc.  2017’de GroundTruth, Inc. adını alan ve aslen 2001 kurulan xAd Inc. tarafından geliştirilen bir reklam pazarlama şirketidir. Şirket merkezi New York, New York’tadır ve ayrıca San Francisco, Mountain View, Los Angeles, Las Vegas, Atlanta, Chicago, Londra, Hamburg, Hindistan, Pekin, Şanghay ve Tokyo’da da şubeleri bulunmaktadır.

GroundTruth Nedir

GroundTruth mobil konum tabanlı bir reklamcılık modelidir ve ABD pazarındaki akıllı telefon kullanıcılarının 2/3 tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Mobil izleme, hesap bilgileri ve yer konum bilgileri ile insanların alışkanlıkları, sürekli gittikleri restoran, cafe ve mağaza gibi yerler sistem tarafından kaydedilir. Örneğin Ahmet 25 yaşında genel de her gün Beykoz Kavacık da X bir hamburger zincirine gidiyor.  Bu şekilde kaydedilen verilen reklam verenler için hedefleme seçeneklerine ekleniyor. Ayrıca gerçek zamanlı olarak kendi çevrenizde veya rakip restoran bölgesinde bulunan ziyaretçileri yaş vb kriterlere göre seçebilir buna uygun reklam verebiliyorsunuz.

Nasıl Reklam Verebilirsiniz.

Siz bir reklam veren olarak gerçek zamanlı verilere göre reklam planlaması yapabiliyorsunuz.  Örneğin, son üç ayda fast food bir restorana giren ve rakibin bulunduğu konuma yakın 30 yaşın altındaki kadınlar ziyaretçileri hedef kitle seçerek buna göre kampanyalar oluşturabiliyorsunuz.

Gerçek zamanlı verilere göre işyerinizin etrafınızda hamburger seven 18-40 yaş arası insanlar bulunuyor. Hemen bir reklam (indirim kampanyası ile daha da etkili olur) oluşturarak bu insanlar iş yerinize çekebiliyorsunuz

Bu sistemde de AdWords’te olduğu gibi, kullanıcılar bir hesap oluştuyor ve kredi kartı bilgileri yüklüyorlar ve “birkaç dakika içinde” kampanyalarını aktif hale getirebiliyorlar.  Her reklam kampanyası hedefleme parametrelerine bağlı olarak farklı fiyatlandırılıyor. Yani Adwords de olduğu gibi sabit tıklama başına maliyet yerine seçtiğiniz hedeflere göre farklı ziyaret başına maliyet oranları ortaya çıkıyor.

Reklam Maliyeti Nasıl Hesaplanıyor

Reklam verenler yalnızca cost-per-visit (CPV)  yani ziyaret başına maliyet temelinde ödeme yapıyor ve reklamlarını mağaza ziyaretlerine göre optimize edebiliyor. Sistem çevrimdışı ziyaretleri doğrulamak için üçüncü tarafları sistemleri de kullanıyor. Adwords de olduğu gibi sitenizi ziyaret edenler için değil, bizzat iş yerinizi ziyaret eden ve o an çevrenizde aktif olan insanları hedef alabilmenin maliyeti tabi biraz yüksek olabilir. Ancak kazanç oranı yüksek olan bir reklam olduğunu da inkar etmemek gerek. Bir de geri dönüşümü birebir işyerinizde görmenin keyfi ayrı oluyordur.

GroundTruth, bu modeli kullanan çok az sayıdaki reklam platformlarından biridir (bunu yapan ilk şirkettir.) Şirketten yapılan açıklamada sistemin uygulamasında markaların CPV’ye (Ziyaret Başına Ödeme) olumlu tepki verildiği bildirildi.

GroundTruth geçtiğimiz günlerde, yerel pazarlarda bir test kampanyası yürütmek için ulusal hızlı rahat restoran zinciriyle ortaklık kurdu. İlk gün test sonuçları beklentilerini aştı ve hedef bölgede 1000’den fazla müşteri ziyareti gerçekleştirdi; bunlardan% 85’i bölgedeki rakip restoran zincirlerinin sürekli müşterilerinden oluşuyordu.

Türkiye de kullanılıyor mu?

Şu an için GroundTruth Ziyaret Başına Maliyet modeli yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabiliyor. Ülkemize gelmesinin de 1 yılı bulacağını tahmin ediyorum. Zira kendim başvuru denemesi yaptığımda şu an için Türkiye’ye hizmet vermediklerini ancak hizmet Türkiye’de de başladığından bilgi vereceklerini belirten bir mail gönderdiler.

Gelen mail aşağıdadır.

“Thank you for your interest in GroundTruth! At this time, GroundTruth is not available in Turkey. However, when GroundTruth solutions do become available in your region, someone from our team will be in touch. We appreciate your patience in the interim and hope to work together soon!

In the meantime, if you would like to stay updated on our offerings, please visit our website and blog….”

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ