Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Growth Hacking Nedir?

Bir Dijital Girişimcilik Stratejisi Growht Hacking

Growht Hacking tanımı yapacak olursak, Türkçe (büyümeyi hackeleme) anlamına gelmektedir. Peki bu büyümeyi hacklemek nedir?

Growht hacking ilk uygulayıcısı olan Qualaroo’nun Kurucusu ve CEO’su Sean Ellis, Growht Hacking babası olarak bilinir. Twitter bünyesinde görev aldığı zamanlarda Twitter’a üye olan kullanıcıların bir süre sonra şifrelerini unuttuğunu ve giriş yapamadıklarını tespit etmiştir. Bu tespitten sonra Twitter belirli bir ölçüde değer kaybına uğramıştır. Sean Ellis bu duruma müdahale etmek için geçmiş verileri inceleyerek kullanıcılara e-mail, mesaj ve diğer etkileşim araçlarını kullanarak tekrar aktif olmalarını sağlayacak stratejiler geliştirerek kullanıcıları çekmeyi başarmıştır. Gerçeğe dayalı ilk Growht hacking uygulayıcısı ve başarısı ile Sean Ellis bir öncü olmuştur.

Dijital dünyada yer edinebilmek için rakiplerin mücadele ettiği bir savaş alanı gibidir. Her sektörden binlerce e-ticaret sitesi yer almaktadır. Pazarlamaya yönelik geleneksel yaklaşımlar artık yeterli değildir. Dijital dünyada sitenizin ayakta kalmasının tek yolu uyum sağlamaktır. Growht Hacking dijital pazarlamanın yerini tutmaz, aslında aynı varlıklar olmalarına rağmen Growht Hacking dijital pazarlamanın özünde bağlantılı bir stratejidir. Her ikisinin arkasında paylaşılan ve hedefleri gerçekleştirmek için uyguladıkları; deney, yaratıcılık ve ölçüm üzerinedir.
Yeni başlayan dijital pazarlama departmanına sahip şirketler için Growht Hacking dijital pazarlama içinde uygulanabilir bir disiplindir. Growht Hacking dijital pazarlama ile birlikte tamamlayıcı bir uzmanlıktır. Her ikisinin birlikte etkili bir şekilde stratejik olarak uygulanması ile daha etkili ve profesyonel sonuçlar elde edilebilmektedir. Growht Hacking temelde dijital pazarlamanın içerisinde bir stratejik eylemdir.


Growht Hacking temel olarak analizler sonucu optimizasyon işlemleri ile büyüme planlarının sağlanması için gerekli olan çalışmaları kapsamaktadır. Veri ve test odaklı büyüme stratejisi ve uygulamaları ile Growht Hacking alanında pek çok analiz gerçekleştirilmektedir, en çok Google Analytics, Arama Motoru Optimizasyonu(SEO), Sosyal Medya ölçümlemeleri, İçerik Pazarlama Stratejileri ve Viral Pazarlama Stratejileridir.

 

ADIM ADIM GROWHT HACKİNG SÜREÇLERİ;
1-Yeni Kullanıcı Kazanımı
2-Kullanıcı Aktifleştirme Süreci
3-Kullanıcıları Elde Tutma
4-Referanslarla Kullanıcı Kazanımı
5- Gelir Elde Etme Süreçleri

En bilinir olan ve pek çok site içinde etkinliği artan landing page testidir. Landing page açılış sayfasıdır. Açılış sayfasının metinlerinden tutunda, reklamların yeri, ürünün görsel boyutu, açıklamaları ve kullanıcının dikkatini en çok ne çekiyor ve kullanıcı buradan alışveriş yaparak mı ayrılıyor sorularının cevapları için farklı yöntemlerde landing page testlerini sitenizde güncelleştirmeniz gerekmektedir. Testten sonra gelen analizler ışığında en çok ilgi gören ve kullanıcı satın almaya teşvik eden landing page sayfasını aktif olarak sitenizde tutabilirsiniz.
Growht Hacking stratejisi bu testi yaptınız tamam artık hep bu landing page ile devam edin anlamına gelmemektedir. Aktif, canlı ve üretken olmaya ve test etme analizleri gerçekleştirmeye devam etmelisiniz. Growht Hacking yazımın ilk başında belirttiğim gibi deney, yaratıcılık ve analiz süreçlerini içerir.

Bu yazımda Growht Hacking nedir ve ne anlama gelir basit bir açıklama ile sizlere anlatmaya çalıştım. Growht Hacking tek bir makale ile anlatılabilecek bir konu değildir. Burada yazdıklarım bir buz dağının anca tepe noktası olabilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ