Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Güven Damgası

Neden Güvenlik Damgası ?

İnternet üzerinden alışveriş günümüzde keyfi bir durumdan adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle internette üzerinde rekabetin fazla olması ve bunun da fiyatları aşağı çekmesi ile insanlar için internetten alış veriş yapmak avantajları açısından vazgeçilemez bir hal almıştır.

Ancak bu avantajların yanında internet gizli ve açık bir takım tehlikeleri de içinde barındırmaktadır. Öncelikle mahrem bilgilerden olması gereken kredi kartı bilgilerinizi sitelere vermektesiniz. Ünlü markaların siteleri haricinde uygun fiyat sunan bir çok sitenin gerçekte ne kadar güvenli olduğunu nasıl bilebilirsiniz.

Diğer bir tehlikede kampanya vs adı altında bir malı piyasa değerinden çok düşük fiyata verdiğini iddia eden sitelerden satın aldığınız ürünün orjinal ürün olup olmadığını kapınıza gelmeden bilme imkanınız bulunmaktadır.

Peki ya Devlet ve / veya yetki verdiği kurumlar sizin adınıza bu siteleri detaylı bir prosedüre uygun olarak denetlese ve denetimden geçenlere sizinde rahatlıkla görebileceğiniz bir belge verse güzel olmaz mıydı?

İşte bu gibi ihtiyaçlara yönelik olarak ve ayrıca internetten alışverişin güvenli olmadığı algısını azaltmak için Ticaret Bakanlığı harekete geçerek yeni bir uygulama başlattı. Bu yeni uygulama ile birlikte Ticaret Bakanlığı online alışveriş sitelerini bir teste tabi tutacak. Testi başarıyla geçen sitelerde ‘güven damgası’ yer alacak.

Güven Damgasını Kimler Verebilir?

6 Haziran 2017 yılında yayımlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ e göre Güvenlik damgası GDS olarak kısaca adlandırılan Güven Damgası Sağlayıcıları tarafından verilecektir. Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya bu adı geçen Tebliğde öngörülen kriterlere uygun olarak güven damgası veren, güven damgasına ilişkin diğer faaliyetleri yürüten ve Bakanlık tarafından protokolle yetkilendirilen kuruluş olarak tanımlanmaktadır.

Bu kapsamda 1 Şubat 2018 yılında Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (“TOBB”) arasında imzalanan Güven Damgası Protokolü ile TOBB, Güven Damgası Sağlayıcısı olarak yetkilendirilmiştir. Bu anlamda isteyen  e-ticaret siteleri, Güven Damgası Sağlayıcısı olarak atanan TOBB’a başvurarak denetimleri başarıyla geçtiklerini gösterip, tüketici güvenini kazanabilecekleri güven damgasını alabileceklerdir.

E-ticaret sitelerinin Güven Damgası Almak İçin Yerine getirmeleri Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Kişisel veri ve ödeme bilgisi içeren her türlü işlemin internet sitesi ve mobil sitede EV SSL, uygulamada ise SSL ile gerçekleştirilecek
  • Güven Damgası başvurusunda bulunmadan en fazla üç ay önce ve her takvim yılı içinde en az bir defa, sızma testi* firmalarına sızma testi yaptırılacak
  • E-ticareti kapsayan yedi adet temel kanuna ve bu kanunların ikincil düzenlemeleri ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlanacak
  • E-ticarete konu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi vb. gibi özelliklerine, kullanımına ve varsa garantisine, teknik desteğine ve bunların kim tarafından sağlanacağına ilişkin detaylar açıkça belirtilecek
  • Ürünün gerçek boyutlarının anlaşılmasını mümkün kılan görselleri, kargo ve teslimat süresi gibi hususlar belirtilecek
  • Sipariş alıcıya teslim edilinceye kadar siparişin durumu hakkında gerekli bilgileri ve kargo takip imkanı sunulacak
  • E-ticarete konu olan hizmetin kim tarafından sağlanacağı ve kapsamı gibi bilgileri sunulacak
  • Alıcının siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikâyetlerini internet tabanlı iletişim yöntemlerinden en az biri ve telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sağlanacak ve talep ile şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesini, sonuçlandırılmasını ve konuya ilişkin alıcının bilgilendirilmesini sağlanır.

Başvuru ve Tahsis İşlemleri Nasıl Oluyor?

Güven damgası başvurusu hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı tarafından GDS lere yapılacaltır. Birden fazla elektronik ticaret ortamının bulunması halinde, güven damgası tahsis edilmesi istenen her bir elektronik ticaret ortamı için ayrı ayrı başvuruda bulunulur.

Başvuru sahibi tebliğde geçen şartlara uyduğunu gösterir belgeler taşıdığına dair yazılı beyanını ve başvuru ücretini ödediğine dair makbuzu başvurusu sırasında GDS’ye sunmalıdır.

Başvuru sahibinin şartlara uygunluğu kontrol edilerek bu kontrole ilişkin tespitlerin yer aldığı bir rapor başvuru tarihinden itibaren otuz gün içinde hazırlanır. Şartlara uyduğu tespit edilen başvuru sahibine güven damgası tahsis edilir. Şartlara uymadığı tespit edilen başvuru sahibine bu durumun ortadan kaldırılması için otuz gün süre verilir. Bu süre bir defaya mahsus olmak üzere on beş gün daha uzatılabilir. Verilen sürenin sonuna kadar şartlara uyduğu tespit edilen başvuru sahibine güven damgası tahsis edilir. Aksi halde başvuru reddedilir.

Güven damgası, hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcının elektronik ticaret ortamının ana sayfasında yer alır. Güven damgasına ana sayfa dışındaki sayfalarda da yer verilebilir. Tahsis edilen her bir güven damgası üzerinden GDS’nin internet sitesine doğrulama bağlantısı sağlanır. Bu bağlantı aracılığıyla, güven damgasının tahsis edildiği hizmet sağlayıcı veya aracı hizmet sağlayıcıya ilişkin bilgiler belirtilir.Güven damgası tahsis edilen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcının elektronik ticaret ortam bilgileri GDS’nin internet sitesinde güncel olarak yayımlanır.

Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ