Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Harddisk Tamiri Nasıl Yapılır – Sigorta Direnç Kontrolü – Resimli Anlatım

Bu yazımızda harddisk tamirinde direnç kontrolünden bahsedeceğiz. Genel harddisk elektronik kart arızalarından biri de bir nevi sigorta olarak kullanılar ve üzerinde 0 yada 000 değer yazan dirençlerin yanması olayıdır. Bu durumda harddiske elektrik gelmez ve çalışmaz hale gelir. Bu basit arıza sebebi ile hdd alan arkadaşlar bile oluyor. Oysaki basit bir testle bu sorunu anlayabilir ve harddiskinizi ve harddiskteki bilgileri kurtarabilirsiniz. Ben harddisklerle ilgili resimli konu anlatırken mutlaka harddiskin seri – model kodları ve üzerindeki devrelerin gözükmesi için resim koyuyorum. Çünkü bazen elimize yanık bir devre geliyor ve üzeri okunmaz durumda oluyor. Böyle durumlarda seri model ve özellikle harddisk elektronik kartı üzerindeki devreleri gösteren resimlere ihityaç duyuyoruz. Umarım bu resimler bir arkadaşımızın işine yarar. Öncelikle Konu anlatımında kullanacağımız Samsung SATA SP2504c 250 gb/7200rpm SP2504C /TKY dir. Google aramalarında çıkması için detaylı belirttim. Önce Harddisk Resimlerinden başlayalım:

 

 

Sırada sağlamlık kontrolünü yapacağımız dirençler var. Kontrollerimizi aşağıdaki dijital ölçüç cihazı ile yapacağız. Ölçüm konumunu resimde kırmızı ile gösterilen buzer kısmına alalım. Bu kısım şu işe yarıyor. Ölçüm cihazını bu kısma aldığınızda kırmızı (+) ve siyah (-) ucu birbirine değdirdiğinizde DIIIIT diye ikaz sesi verir. Bu şu manaya gelir: iki uç arasında iletişim vardır. Kısa devre durumlarında da aynı sesi verir. Ama sigorta ölçerken cihazı 1 i gösterir. Kısa devre durumunda 0 (sıfır) olur.

 

 

Ölçüm yapacağız dirençleri ve ölçüm cihazını ve ölçüm modunu anlattık. Sıra nasıl ölçüleceği konusuna geldi. Aşağıdaki resimdeki gibi ölçüm cihazının uçlarını dirençlerin 2 ucuna değdirdiğinizde DIIIT diye ses geliyor ve ölçüm cihazı göstergesi 0 (sıfır) konumuna gelir. Sıfır konumuna gelmesi şu demektir. 2 uç arasında hiç direnç yok direkt geçiş vardır. Bu bir nevi sigortadır. Yüksek akımda harddisk elektronik kartının diğer devrelerinin korunması için bu direnç feda edilebilir.

 

 

Eğer yukarıdaki gibi ölçüm cihazı 0 (sıfır) konumuna gelmiyorsa ve DIIIT sesini duymuyorsanız ölçtüğünüz ve üzerinde 0 yada 000 yazılı olan direnç arızalı demektir. Direnci söküm değiştirmelisiniz. Yada tavsiye etmemekle beraber acil durumlarda iki ucu ince bir tel ile lehimlemeli yada direnci söktükten sonra iki uc arasına lehimden köprü kurabilirsiniz

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ