Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

internet Sık Sık Kopma Yaşanmasının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

İNTERNETTE KOPMA PROBLEMİ

İnternette sık sık kopma yaşanmasının biri kullanıcı diğer servis sağlayıcı olmak üzere 2 sebebi vardır.

Şimdi bu sebepleri ve yapılabilecekleri sayalım.

1- Modem arızalanmış olabilir. Çözüm olarak önce başka bir modemle internetinizi denemelisiniz. Başka marka modemle sorun düzelirse modem değişin.

2-Akşam saatlerinde voltajların düşmesi bazı modemlerin beslenmelerinde sorun yaşanmasına ve dolayısıyla kopmalara yol açıyor. Kopma yaşanan saatlerde voltajları sık sık ölçün. Gündüz elektrikçi getirip ölçtürmeniz sorunu anlamanızı sağlamaz. 2 müşterimizin başına geldi bu sorun. Biri gece elektrik sobaları yandığı için binanın beslemesi düşüyor modem kopma yapıyordu. UPS takarak sorunu düzeldi. Diğer müşterimizin bulunduğu binada sorun vardı oda modemi değişti ups taktı sorunu düzeldir.

3- internette kopma yaşamanıza sebebp olan önemli bir olayda benim başıma geldi. Kutuya giriş yapılmadan elle bant yolu ile telefon telleri bağlanmıştı. Kıyametleri kopardım telekomda zira sadece gece 12:00 sonra sorun oluyordu. Ne yaptık sorun düzelmedi. Sonra kabloyu inceledim oksitlenmeyi gördüm. kabloyu kesip yağlı düğmelerle bant kullanmadan bağlantıyı yaptım sorunum düzeldi. Yani anlayacağınız eğer evinize telefon kutudan değil de kablo ile eve giriyorsa evde ki ek bağlantı noktalarının oksitlenip oksitlenmediğine yani kararma olup olmadığına bakın

4. Bilgisayarınızda virüs den kaynaklı bir net kopması olup olmadığını anlamak için başka bir bilgisayarı hattınızda deneyin. O bilgisayarda kopma olmuyorsa sorun sizdedir.

5- Sorun telekom kaynaklı olabilir. Yani siz 8 binlik hız aldınız ama eviniz kutuya uzak ve size anca 4 bin hız geliyor. Bu durumda hız kontrolu yapılarak hızınız kopma yapmayacak bir seviyeye getirilmelidir.

6- Telekomda santralindeki portunuzda sorun olabilir. Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biride santraldaki portlarda oluşan arızadır. Bir müşterimin arızasını düzelttirmek için isim vermeyeceğim bir santralde kamp kurup portunu değiştirttiğimi hatırlıyorum.

7- Bilgisayarınızın hızına uygun bir antivirüsünüz yoksa kopma yaşayabilirsiniz. Şöyleki bilgisayarın antivirüs sizden önce o siteye girer ve inceler sonra sorun görmesse sizin siteye girmenize izin verir. Ama işlemci ve rami yetersiz bir bilgisayar hemen tepki veremeyeceğinden bir siteye bağlanana kadar işknece yaşar hatta 404 hatası alabilirsiniz.. Çözüm için antivirüsü değiştirmeniz tavsiye olunur.

8. ağda virüslü bir bilgisayar yad aethernet kartı arızalı bir bilgisayar varsa buda internette kopma yaşamanıza sebep olabilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ