Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Kartvizit Nedir ? Kartvizit Nasıl Olmalıdır ?

Kartvizit: Bir kişinin, müşterisine veya potansiyel müşterisine verebileceği ve işiyle bağlantılı olarak gerekli tanımlamaların olduğu bir karttır.

İyi bir kartvizit, işletmenizin genel imajını taşımalıdır ve ufak bir alana bir çok bilgi sığdırmak kolay değildir. Öyleyse, bu kadar küçük bir alanda nasıl bir mesaj verebiliriz?

Kartvizitinizin şirketinizin tüm öyküsünü anlatması beklenmemelidir. Sizin kartvizitten yapmasını bekleyeceğiniz şey, insanların hatırlayacağı profesyonel bir görüntü sunmaktır. Kartvizitinizin rengi, ifadesi, tasarımı ve dokusu şirket imajınızı aktarma kabiliyeti ile çok ilgilidir. Kartınızı tasarlarken sağduyu kullanın. İşletmeniz çocuk oyuncaklarını pazarlıyorsa, çocuklara yönelik olarka yazılı parlak, asıl renkleri ve kelimeleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Öte yandan, finansal danışmanlık hizmeti veriyorsanız, kartvizitinizin profesyonelliği ve güvenilirliği ifade etmesini istiyorsanız, gri, bej veya beyaz arka planda siyah baskı gibi geleneksel görünümlere sadık kalın.

Tabii ki, profesyonel tasarımcılar girişimcilerin kendi başlarına bir kartvizit tasarlamamaları gerektiğini iddia ediyor ancak maliyetlerin çok yükseldiği tasarım sektöründe kaliteli bir kartvizit tasarlatmak hiç de ucuz değil. İşletme sahipleri gereksiz gördükleri bu masrafa karşı ne yapabilir. Böyle durumlarda yapılabilecek en iyi şey;  yıllar boyunca aldıkları tüm kartvizitlere bakıp ve beğendiklerikartları taklit etmek olabilir. Parti planlaması veya perakende gibi yaratıcı bir işteyseniz, ancak genel olarak aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Logonuzu temel olarak kullanın. Karttaki en büyük unsur yapın.
  • Basit tutun. Karta fazla bilgi sıkıştırmayın.
  • Adınızı, unvanını, şirket unvanını, adresini, telefon ve faks numaralarını ve e-posta adresini içeren temel bilgileri ekleyin ve adınızın ve işletmenizin adının hemen tanımlanabileceğinden emin olun.
  • Yazı karakterinin kolay okunabilir olduğundan emin olun.
  • Bir veya iki renge yapışın.
  • Okunması kolay olduğundan emin olun.

Kartvizitleriniz olduğunda, bunlardan en iyi şekilde yararlanın:

  • Her zaman insanlara birden fazla kart verin (böylece başkalarına verebilirsiniz).
  • Kartınızı tüm yazışmalarınıza ekleyin.
  • Kartları her zaman yanınızda topluca taşıyın böylece temiz ve düzgün kalırlar.
Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ