Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Kartvizit Tarihi Nedir ?

Kartvizitin Tarihsel Gelişimi ve Geçmişten Günümüze Kartvizitin Tarihi

Kartvizitlerin Kökeni

Kartvizitlerin Kökeni sanıldığının aksine 17. Yy da Avrupa’sına dayanmamaktadır. Ziyaret kartları nın ilk kaydedilmiş kullanımı, 15. yüzyıl Çin’de başlamıştır. Yatırımcılar ve zengin işadamları, bu ilk kartvizitlerini başka biriyle tanışma niyetlerini belirtmek için kullanıyorlardı. Çoğu zaman, hizmetkarlar muhtemel ziyaretçilerin kartlarını alırdı Bu kartlar iş adamlarına sunulur, onlarda o gün kiminle buluşacaklarına kadar verirlerdi.

15.yy-cin-ziyaret-karti-ornegi

17. yüzyıl Avrupa’sında, Fransız Kralı XIV Louis döneminde (1643-1715), “kart ziyareti” olayınde büyük bir artış görüldü. Süslü ve son derece dekoratif olan kartlar kişinin adını gösteriyordu. Esas olarak sosyal ortamlarda bir çeşit görgü kuralı gibiydi.
Bu arada “ticaret kartları”, gazete endüstrisinin yeni başladığı Londra’da popüler bir reklam biçimi haline geldi. Sokaklar için standart bir numaralandırma sistemi bulunmadığından ticaret kartları, iş yerlerini gösteren haritalar ve yol tarifleri sağlayarak boşluğu doldurdu.
18. ve 19. yüzyıllar boyunca, ziyaret kartları ve ticaret kartlarının kullanımı büyüdü, farklı amaçlara hizmet etti ve farklı sosyal ritüeller eşlik etti.
Endüstriyel Çağ
Orta sınıfın yükselişiyle daha etkin modern matbaa baskı teknikleri geliştirildi ve bu kartlar sonuçta modern kartvizitimizin öncüsü haline geldi. “Kartvizit”, hem Avrupa’da hem de Amerika’da bir statüye sahip olmaya başladı.
Modern Çağ
20. yüzyıl boyunca, kartvizitler küçük işletmeler ve şirket yöneticileri için, temel unvanlarını içeren ve tasarımları genellikle güç ve prestij vurgusu yapan bir norm haline geldi. 1980’lerin sonundaki
Günümüzde
İnsanlar hala kartvizit kullanıyor ancak sosyal medya hesapları, e-postalar gibi dijital iletişim araçları artık baya bir yer işgal etmeye başladı. Kartvizit istemek yerine cep telefonu ya da mail adresi istiyoruz. Nasıl ki yüzyıllar geçtikçe atlı arabadan günümüzün modern uçak ve arabalarına geçiş yaptıysak yavaş yavaş dijital kartlara da geçiş yapacağız. Gelecekte benzersiz kimliklerimizi içeren çipleri vücudumuza yerleştirirsek şaşırmamak gerek. Hoş at arabası hala bir çok yerde kullanılan bir şey aynı şekilde kartlarda gelecek te de biraz farklılaşarak kullanılmaya devam edilecektir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ