Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Laptop Ekranı Tamamen Beyaz Oldu Sorunu Çözümü

Bu yazıda Notebook ekranızın tamamen bembeyaz olması durumunda neler yapılacağı yabancı bir siteden alınan resimlerle anlatılacaktır. Tek tek resim çekmeye üşendiğimden yabancı bir sitedeki resimli konu başlığını alıp kendi tecrübe ve birikimlerimizde resim sırasına göre anlatıyorum. Bu sorun 3 ana nedenden oluşur

1- lcd ekran ile laptop görüntü çıkışı bağlayan kabloda sorun oluşmuştur.
2- Laptop ekranı arızalanmıştır
3- Laptop graifk kartı arızalanmıştır.

Şimdi bu yazıda 1 ve 2 nolu problemlere çözüm arayacağız. Laptop notebook netbook macbook tarzı sistemleri tamir ile uğraşıyorsanız ya da hobiniz varsa elinizde bulunması gereken 2 önemli şeyden biri harici bir ekran yani crt yada lcd monitör ve eski bir laptop dan söktüğünüz ve çalıştığına emin olduğunuz lcd notebook ekranı. Bu sorunda laptop ekranı aşağıdaki gibi bembeyaz gözükür.

 

 

İlk gerçekleştireceğimiz test aşağıdaki resimde görüldüğü gibi laptopun genelde sağında ve arkasında bulunan vga çıkışına bir monitör bağlamaktır. Bazen harici monitöre görüntü vermek için fonksiyon (F) tuşu ve F menüsündeki tuşlar kullanılır. Aynı anda klavye sol altta yer alan genelde mavi renkte olan F (fonksiyon) tuşu ile üzerinde monitör resmi olan laptopun üst kısmında yer alan f1 f2 f3 diye bildiğiniz fonksiyon tuşuna basılır. IBM lerde Fn+F7 tuşu HP lerde FN+F4 tuşu oluyor. Eğer aşağıdaki gibi harici ekrana görüntü geliyorsa bu bize öncelikli olarak sorunun ekran yada kablosudan olabileceği hissini verir. ÖNEMLİ UYARI: Bazı anakart grafik chip sorunlarında harici monitöre görüntü vermesine rağmen ekrana görüntü vermediği görülüyor çok aldatıcı bir durum.

 

 

Sorunun ekrandanmı anakarttanmı kablodanmı olduğunu anlamanın en iyi yolu laptopun üst kısmındaki kasayı açmaktır. Bu yolla hem kabloyu hem de ekranı test etme şansımız oluyor.

ÖNEMLİ UYARI: Bilgisayar konusunda iyi değilseniz bu işe girmeyin. Laptop Lcd ekranları baya hassas olurlar. Garantisi olan notebooklarda asla bu işlemi yapmayınız zira garanti içinde değerlendirilecek bir arızadır. Aşağıda kırmızı ok işareti ile gösterilen şey ekran kablosudur.

 

Kabloyu sikkatlice aşağıdaki gibi söküp geri takın

 

Bu işlemi yapmanıza rağmen ekranınız hala bembeyaz olarak duruyorsa. Size bir tane lcd test ekranı lazım. Ekran kablosunu beyaz ekrandan çıkartıp test ekranınıza takın. Eğer görüntü düzgün olarak test ekranına geldiyse sorun ekrandandır ve yeni ekran almanız gerektiğini gösterir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ