Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

Şarj Olmama Sorunu Sebepleri

Bu yazıda yabancı bir sitedeki resimleri kullanarak kendi anlatamımız ile sizlere laptop şarj almama sorununun çözümünü açıklayacağız. Laptop Şarj Almıyor – Olmuyor Sorununa sebep olan bazı etmenler şunlardır.

1- Laptop Şarj Adaptörü kablosu hareket edince şarj alma kesiliyor (şarj kablosu, adaptör yada Şarj soketi değişimi gerekir)

2- Laptop Pili belirli bir yüzde den sonra dolmuyor. Örneğin %20 den sonra windows güç yönetiminde pil dolumunun yükselmediği gözükür. (pil değişimi gerekir)

3- Laptop Şarj Soketine ucu takıp oynatınca şarj alma kesiliyor. (şarj kablosu, adaptör yada Şarj soketi değişimi gerekir) Yandaki resimde örnek gösterildiği gibi sağ sol yapınca şarj kesilmesi oluyordur.

2. Nolu Sorunun çözümü için pil değişimi gerekeceğinden tamir gibi bir seçenek bulunmuyor. Burada tamir edebileceğimiz 1 ve 3 nolu sorunun çözümünü yazacağım.

notebook laptop sarj sorunu resimli - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

İŞLEMLERE BAŞLAYALIM

Önce arıza tespiti ile başlayalım Öncelikle Laptop şarj cihazının sağlamlık testini yapalım. İçeride kalan kısma ölçüm aletinin kırmızı (pozitif) olan ucunu sokacağız. Dış kısma da siyah olan (negatif) kısmı tutacağız ve voltajları kontrol edeceğiz. Ölçüm cihazını voltaj kısmına alıp elektrik gelip gelmediğine bakalım. Şarj cihazının arkasında yazan voltajı ölçüm cihazında görmemiz gerek.

Eğer ölçüm değerleri normalse şarj aleti ve kablosu çalışıyor demektir. Voltaj görmüyorsanız yada kabloyu oynattığınızda voltaj görüyorsanız sorun şarj alet kablosunda demektir ve değişmeniz gerekir.  Sorun kablo veya adaptörde değilse o zaman laptop şarj soketinde demektir.Kırık Şaj Soketi Nasıl Tamir Edilir Resimli Anlatım başlıklı makalede şarj soketi değişimini göstermiştik. Bazı soketler yandeki gibi kabloludur yani anakarta direkt lehimli değildir.

notebook laptop sarj sorunu resimli anlatim gorselleri2 - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
notebook laptop sarj sorunu resimli anlatim gorselleri3 - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

Bazı soketler yandaki resimde olduğu gibi kabloludur yani anakarta direkt lehimli değildir. Değişimleri daha kolaydır.

notebook laptop sarj sorunu resimli anlatim gorselleri4 - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

Soldaki resimdeki gibi şark soketine şarj aletini bağlayarak ölçüm aleti ile voltajların gelip gelmediğini ölçmemiz gerek. Eğer voltaj geliyorsa sorun anakartta demektir. Genelde anakartta mosfetlerde, diyotlarda, dirençlerde ve chiplerde sorun olduğu zaman bu arızayı yapar. Bu yazıyı okuduğunuza göre zaten laptop tamiri konusunda uzman değilsiniz ve sakın bu kısımlara müdahale etmeye kalkmayın uzman bir notebook tamir firmasına götürün derim. Resimdeki gibi kabloyu biraz ileri geri yapın hala elektrik gelmiyorsa tek çare değişim demektir.

notebook laptop sarj sorunu resimli anlatim gorselleri5 - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

Yandaki resimdeki gibi kablolu bir şarj soketiniz varsa birebir aynısını bulup onu yerine takın.

Şarj soketiniz aşağıdaki gibi direkt anakarta lehimli ise  https://www.eurosoft.com.tr/laptop-kirik-sarj-soketi-nasil-tamir-edilir.html

başlıktı linkteki makaleyi okuyunuz

notebook laptop sarj sorunu resimli anlatim gorselleri6 - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

DESTEĞE İHTİYACINIZ VAR MI?

Dilerseniz Eurosoft Kurumsal Çözüm Merkezimiz sizin adınıza Laptop  Tamir İşlemlerini Profesyonel anlamda gerçekleştirebilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
[Toplam:4    Ortalama:3.3/5]
BU YAZIYI PAYLAŞABİLİRSİNİZ
facebook - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
Facebook
google - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
Google+
pinterest - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
Pinterest
twitter - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
Twitter
linkedin - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
Linkedin
email - Laptop Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri
email