Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

M-Ticaret Nedir ?

M-TİCARET NEDİR E-TİCARETTEN FARKI VAR MIDIR?

M-Ticaret, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, palmtop, tablet veya diğer herhangi bir kişisel dijital asistan gibi kablosuz el aygıtları aracılığıyla çevrimiçi işlemleri (alışveriş vb.) içerir. Kullanıcının, takılı olan bilgisayarda oturmasını ve ticaret işlemlerini gerçekleştirmesini gerektirmez. M-Ticaret aracılığıyla, insanlar faturaları ödemek, malları ve hizmetleri satın alıp satmak, e-postalara erişmek, film biletleri almak, demiryolları rezervasyonları yapmak, sipariş vermek, okumak ve haberleri izlemek gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilirler.

M-Ticaret aslında E-Ticaretin bir çeşit evrimidir denebilir. Günümüzde elinde akıllı cep telefonu olmayan insan kalmamış gibidir. Şimdi düşünün İstanbul da saat 07:00 de kalkıp işe giden ve saat 19:00 gibi eve dönen bir insanın bilgisayar başında geçireceği zaman kısıtlıdır. Oysaki aynı kişi durakta, metroda, otobüste işte, parkta ve yemekte sürekli akıllı cep telefonu iledir. Tamamen bir pazarlama aracına dönüşen bir aygıtı gönüllü ve severek yanlarında taşırlar ve seve seve ve çoğunlukla farkında olmadan reklam bombardımanına uğrarlar. Aslında 1 saatlik internet gezinmenizde en az 100 reklam görmüş olma olasılığınız yüksektir.

Bu sebeplerden firmalar E-ticaretten M-Ticarete yönelmeye ve mobil uygulamalarını geliştirmeye önem vermişlerdir. Google den yapılan açıklama göre 2018 yılı mobil sayfa hızı ve kullanılabilirlik açısından sitelerin sıralamalarının değişebileceği yepyeni bir algoritmik hesaplamaya gidilecektir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ