Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Matbaa Ajansı

MATBAA AJANSI NE DEMEKTİR?

İngilizce de Print Agency kelimesine karşılık gelen Matbaa Ajansını anlamak için Ajans kelimesinin anlamına vurgu yapmak gerekmektedir. Ajans kelimesinin ne anlama geldiği ve türleri ile ilgili daha önceden yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz üzere ajans başka bir işletme, kişi veya grup adına belirli bir hizmet sunan bir işletme veya kuruluş anlamını taşımaktadır. Bu bağlamda Matbaa Ajansı da sizin ve işletmeniz adınıza matbaa işlerini yürüten kurum demektir.

Matbaa Ajansı bir matbaaya bağlı olarak ya da bağlı olmadan hizmet verebilir. Matbaa Ajansının illa baskıları kendi yapması gerekmez. Sizin adınıza matbaa işlerinizi yürütmekle asli görevidir. Yurt dışında Print Agency gibi bir kavram varken Türkiye’de genel olarak bu iş reklam ajansları veya tasarım ajanslarının üzerine yıkılmıştır. Çoğu zaman tasarımların basım işlemleri ile de ilgilenmek reklam ve tasarım ajanslarının üzerine kalmış bir görevdir.

Aslında olması gereken tasarımlarını bir kendi bünyesinde ya da bir tasarım ajansı vasıtasıyla yaptıran işletme bir matbaa ajansı vasıtasıyla bu işlerin matbaa baskılarını elde etmelidir. Bir tasarımı yapmak ile o tasarımı en uygun kağıda, en uygun materyallerle basımı işini organize etmek ayrı ayrı uzmanlık ister.

Tasarım Ajansı tüm matbaa inceliklerini bilmek zorunda değildir. Çok farklı kağıt türleri vardır ve bu kağıda hangi tür baskının daha uygun olacağını bilmek zorunda da değildir. İşletmeniz bristol kağıda altın varak isteyebilir ya da 1 mm den ince çizgiye sahip tasarımlara altın varak ya da gofre uygulamasını talep edebilir. Bu verdiğimiz hatalı baskı talebi isteklerini konusunda uzman olan matbaa ajansı kabul etmez. Sizleri uyarır. Zira hangi kağıda hangi baskı olmalıdır konusu onun işidir.

Bir çok matbaa vardır. Herkesin uzman olduğu konu vardır. Bazısı organize matbaada, bazısı plastik kartvizitte, bazısı plike kart konusunda uzmandır. Matbaa Ajansı hangi baskıyı hangi matbaa daha iyi yapar, hangi iş hangi matbaaya bastırılmalıdır, hangisinin makineleri kalitesiz hangi matbaada ki baskı kalitesi daha iyi, hangi matbaa daha ekonomiktir hangisi gereksiz pahalıdır gibi sorunların cevabını bilen işletmedir.

Ülkemizde Matbaa Ajansı terimi çok kullanılmadığından ve matbaa işleri de tasarım ve reklam ajanslarının üstüne kaldığından kimi zaman işler istenen düzey ve kalitede olmaz ya da gereğinden pahalı olur.

Bu gibi sebeplerle mümkünse matbaa ajansları ile çalışmanız daha iyi olacaktır.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ