Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Mobil Site Hızının SEO ya Etkisi

Google arama motorunda yeni bir sıralama algoritması duyurdu, yöneticilerin web sayfaların hızlarını hazırlamak için Google sayfa hızını ölçmek ve iyileştirmeler yapmak için yeni güncellenmiş PageSpeed raporunu ve LightHouse gibi araçları kullanmanızı önerir. Hız güncelleştirmesi, yalnızca yavaş deneyimi kullanıcılara veren sayfaları etkileyecek ve yalnızca küçük bir yüzdeli sorguyu etkileyecektir.
Google arama sonuçlarında sıralamaya girebilmek için site mobil hızı çok önemli bir değer taşımaktadır. Sitenizin mobil uyumluluğunun olması da ayrı bir değerdedir. Mobil yükleme hızı yeterli değilse site organik trafiğini olumsuz etkileyecektir. Bilindiği gibi yavaş ve geç açılan web siteleri hemen çıkma oranının yükselmesine neden olmakta bu da sitenin Google tarafından olumsuz algılanmasına neden olacaktır. Eğer mobil yükleme hızınız düşükse şimdiden elinizi çabuk tutarak düzenleme çalışmalarına başlayabilirsiniz.
Google ‘ın 2018 yılı içerisinde önem verdiğini özelliği olan mobil site hızı bir çok web site sahiplerinin gerekli ve düzenlemeleri gerçekleştireceğe benziyor. Google temmuz 2018 yılında mobil sayfalarınızın ne kadar hızlı olduğunu denetleyecek. Bu denetleme sayesinde yapacağınız iyileştirmeler ile birlikte Google mobil sayfa sıralamanız bir faktör olarak kullanabileceksiniz. Google yıllardır vaat ettiği mobil sayfa hızını sonunda uygulamaya geçirtiyor. Bu faktörün masaüstü aramalarda da geçerli olup olmayacağı belli değil, ilerleyen zamanlarda bunu göreceğiz. Google ile kontrolümüzü sürdürüyor ve takipte kalıyoruz, ek bilgiler geldiğinde tekrar blogdan sizlere bilgi akışında bulunmaya devam edeceğiz.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ