Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) Nedir?

Nedir Bu Mobil Öncelikli İndeksleme

Google, yeni bir Mobile Öncelikli İndeksleme sistemine geçiyor. Bu, Google’ın arama listelerini masaüstü kullanıcılarına gösterilen SERP ler için bile mobil içerikli sürüme göre oluşturup derecelendirmesi anlamına geliyor.  Kısaca Google artık önceliğini mobil kullanıcılara veriyor (bunun haklı sebepleri var)ve bu sebeple de indeksleme siteminde mobil bazlı indeksleme ye ilk sırayı ayırıyor.

Sisteme Daha Yakından Bakalım

Mobil Öncelikli İndeksleme İle Neler Değişiyor?

Mobil cihazlarda giderek artan sayıda arama yapıldığı için Google, dizininin ve sonuçlarının, mobil arama yapan kullanıcıların ihtiyaçlarına daha uygun hale gelmesini istiyor. Bir arama motoru dizini, arama motorunun keşfettiği sayfaların / belgelerin bir araya toplanmasıdır; öncelikli olarak web’i bağlantılarla taramaktır. Normalde Google İndeksleme yapacağı zaman Web de yer alan sayfaları bir masaüstü kullanıcısına göre şekillendirirdi. Ancak Google artık bu sistemi  bir mobil tarayıcı (akıllı telefonlar, tabletler) gözünden taramak için değiştiriyor.
Mobil Web Sitem Yoksa Ne Olur?
Google web site sahiplerinin endişelenmemesini söylüyor. Google, bir mobil siteniz olmasını istiyor olsa da bunun yerine masaüstü sürümünüzü tarayacaktır. Google, “Yalnızca bir masaüstü siteniz varsa sitenizi görüntülemek için bir mobil kullanıcı aracısı kullanıyor olsa bile, masaüstü sitenizi dizine eklemeye devam edeceğiz” dedi.

Mobil Sitem, Masaüstü Sitemden Daha Az İçeriğe Sahip. Kötü Hissetmeli Miyim?

Potansiyel olarak hissetmelisiniz. Google, sitenizin mobil sürümüne bakacağını açıkladı. A sayfasındaki mobil içerik, A sayfasının masaüstü sürümünden daha az içeriğe sahipse, Google muhtemelen daha az içerik barındıran mobil sürümünü görecektir.

Google’ın Mobil Sayfalarımı Görüp Görmeyeceğini Nasıl Anlayabilirim?
En iyi yol, Google Arama Konsolunda Getir ve Oluşturma aracını kullanmaktır. Mobil: smartphone kullanıcı aracıcısı belirtin ve getirme ve işleme tamamlandıktan sonra önizlemeye bakın. Elde edilen sonuçlarda Google size ne gösteriyorsa muhtemelen, Google’ın mobil sitenizden görebileceği ve dizine ekleyebileceği şey de budur. İçerik eksikse, bunu nasıl düzelteceğinize bakmalı ve aracı tekrar çalıştırmalısınız.

 

Sıralama Sinyalleri, Masaüstü Sürümünüzden Değil, Cep Telefonunuzdan Gelecektir.
Google, mobil sitenizi daha önce de belirttiğimiz gibi masaüstü sitenizden gelen birçok sinyali temel alarak derecelendirmiştir. Burada bir geçiş olacak ve Google mobil ve masaüstü sitelerinizi, sitenizi mobil görünümden taramadan edindikleri sinyallere dayanarak sıralayacaktır.

Dolayısıyla, mobil sitenizin sayfa hızı Google’daki mobil sitenizin ve masaüstü sitenizin sıralamalarını belirleyecektir. Google ayrıca muhtemelen başlık, H1’ler, yapılandırılmış veriler ve mobil sitenizden oluşturulan diğer etiketler ve içeriklerine bakacak ve bunları masaüstü sitenizde kullanacaktır.

Google Mobil Ve Masaüstü İçin Farklı Dizinlere Sahip Olacak Mı?

Sonunda Google hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları için listeleri sunmak için mobil içeriğe dayalı bir dizine sahip olmayı planlıyor. Bu tanıtım döneminde iki tane olacak: Desktop-First ve Mobile-First. Daha küçük bir kullanıcı grubu Mobile Öncelikli İndekslemenden sonuçlar alacaktır. Bu kimsenin kontrol edebileceği bir şey değil. Kullanıcıların muhtemelen hangi dizini kullandıkları hakkında hiçbir fikri olmayacaktır.

Google’ın, Mobile Öncelikli İndekslemeye olan güveni arttıkça, kullanılan tek dizin muhtemelen bu olacaktır. Veya yeni dizin yararlı görünmüyorsa Google, masaüstü ilk dizine geri dönebilir. Sonuçta, Google mobil-ilk dizinini bir çeşit “deney” olarak adlandırdı.

Google, blog yazılarında “Arama dizinimiz web sitelerinin ve uygulamaların tek bir dizini olmaya devam edecek, algoritmalarımız sonunda bir sitenin içeriğinin mobil sürümünü o sitenin sayfalarını derecelendirmek için kullanacak” dedi.

Google’dan Paul Haahr, “Mobil kullanıcılar için mobil sayfaların endeksi ve masaüstü kullanıcıları için masaüstü sayfalarının dizini oluşmayacaklarını” söyledi.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ