Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Offline SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

OFFLINE SEO

Offline SEO çevrimiçi olmayan yani online olmayan tüm SEO işlemlerini içermektedir. Kendini SEO uzmanı olarak adlandıran bir çok arkadaşımız sabit bir şekilde anahtar kelimelere, backlinklere vb çalışmalara odaklanmış durumdalar. Öyle ki gerçekte ziyaretçileri memnun edecek ilgi çekici ve doyurucu yazılara değil sadece Google için yazılmış makalelere önem veriyorlar (tabi bu en kolay yol). Hoş yeni gelen güncellemelerle artık işleri biraz daha zorlaştı ancak henüz tam olarak vazgeçilmez olmadılar.

Offline SEO tamamen bunların dışında kalıyor. Offline SEO da halen en önemli görev Konvansiyonel Reklamcılık çalışmalarına düşüyor. TV, gazete, radyo reklamları ile broşür, promosyon, hediye çeki, afiş poster gibi basılı reklamlar bu gruba giriyorlar.

Konvansiyonel Reklamlar İle Site Trafiği El Etmek

Başlık sizi aldatmasın. SEO da artık önemli olan sadece trafik değildir. Müşterileri site de tutacak materyaller daha önemlidir. Diğer yazılarımızda içerik ile ilgili bilgiler vermiştik. Bu kısım orada yazılan ipuçlarına uygun davranmanız durumunda etkisini daha iyi gösterecektir.

İnsanları sitenize çekmek için kullanabileceğimiz konvansiyonel reklam biçimlerine bakalım.

TV – Radyo Reklamlarında Reklamlarında vurgu site adresiniz de olmalı: Çoğu TV reklamı Markayı öne çıkarmak amacıyla çalışır. Ancak Reklama siteye insanları çekecek bir kampanya da eklemeniz site trafiğinize katkı sağlayacaktır. Örneğin sitemizden alış veriş yapan ilk 30 kişi %30 indirim kazanacaktır. Yada yayınlayacağınız ve sitenizde geçerli bir promosyon kodu ile alışveriş yapan ilk 1000 kişi %20 indirim kazacaktır şeklinde bir reklam site trafiğinizi arttıracaktır. Zaten promosyon kodu sepet aşamasında girileceğinden. İnsanlar bu sürede ürünlere göz atacaklar ve bir şey almasalar dahi site de vakit geçireceklerdir. Süper indirimli ürünler geri dönüşüme de katkıda bulunacaktır.

Basılı Reklam araçlarına değinecek olursak. Kartvizitler sitenize çok trafik sağlamaz. ama bir teknik servis formu site trafiğinizi arttırabilir. Örneğin servis formuna ürünün servis aşamalarının takip edilebileceği bir site adresi eklerseniz. İnsanlar doğal olarak siteye durum kontrolü amacıyla sık sık gireceklerdir. Teknik Servisler Matbaalar Özel Sipariş Alan firmalar için güzel bir yöntemdir.

Billboard, broşür, indirim çeki , insert gibi ürünler de kampanya ve bardkod (siteye yönelmiş) kullanarak trafik artışı sağlayabilirsiniz. Mesela önemli bir alışveriş merkezinde  düz bir afiş üzerine sadece barkod koyarak ve belki altına ilgi çekici bir yazı yazarak insanların cep telefonlarından bu barkodu merak edip okutmasını sağlayabilirsiniz. Bu da site trafiğinize ve sitenizin bilinirliğine katı sağlayacak bir unsurdur.

Bulunduğumuz bölgede bir Fırın/Pasthane için bu sistemi farklı şekilde uyguladık. Site ve instagram hesaplarını birbirine bağladık. Site galeri bölümünü instagram dan gelen akış ile güncel tuttuk. Sonra müşterilere aldıkları ürünle beraber fırından yeni çıkan ürünleri anlık paylaşımlarımızla görebilecekleri bir site adresi verdik. Örneğin 18:30 (insanların işten çıktığı ve karınların aç olduğu saatler önemlidir) Profiterol ler şimdi fırından çıktı diye güzel bir anlık fotosu ile paylaşımda bulunduk. Yeni kurulmuş ve lokal bir site olmasına rağmen 2. haftada 400 trafiğe eriştik.

Yukarıda örnek verdiğimin dışında sektöre göre bir kaç vurucu çalışmada da bulunduk. Çok fazla taktik vermek istemiyorum ve eminim hayal gücünüz bizimkinden daha ileri düzeyde olabilir.

Offline Seo tabiki sadece geleneksel reklam çalışmalarını içermez, bunun yanında toplantılar, seminerler, PR çalışmaları, Anketler, Sokak röportajları gibi online olmayan tüm tanıtım ve reklam çalışmaları bu gruba girmektedir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ