Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

Ofset Baskı Nedir ? Ofset Makinaların Yapısı Nasıldır

Ofset Baskı ve Ofset Baskının Çalışma Prensibi

Ofset Baskı, tutarlı ve yüksek kaliteli basılı malzemeler üreten, yaygın olarak kullanılan bir ticari baskı tekniğidir. Genel bir kural olarak, bu teknik 1000 veya daha fazla parça üretiminde kullanılır. Ofset baskı yöntemi, aynı zamanda çete veya birleşik çalışmalarda da yaygın olarak kullanılır.

Ofset baskı makineleri, kağıda mürekkep vermek için bir sıra silindir (silindir veya tambur da denir) kullanır.

 

Bir Ofset Baskı Makarasının Sırası

 

İlk silindirin çevresinde ince bir alüminyum veya plastik baskı plakası vardır. Bu silindire Tabla silindiri denir. Plakalar, her baskı işi için özel olarak hazırlanmış ve kağıda aktarılacak görüntüleri içermektedir. Plakalar belirli bölgeler mürekkep çekecek şekilde işlenirken diğer alanlar mürekkebi püskürten bir su çözeltisi çeker.

Plaka silindiri döndüğünde, bir su solüsyonunu plakaya mürekkebi dağıtacak diğer dağıtıcı merdanelerle temas eder. Plaka özel olarak işlendiğinden mürekkep görüntü alanlarına yapışırken su çözeltisi, görüntü olmayan alanlardan mürekkebi püskürtür.

Sıradaki bir sonraki makaranın etrafında kauçuk bir örtü vardır. Bu silindir, Ofset veya Örtücü silindir olarak adlandırılır ve silindirin ters yönünde döner. Plaka silindiri ofset silindirine doğru döndüğünde, plakadaki su sıkışır ve plakadaki mürekkep kauçuk battaniyeye aktarılır. Ofset silindir, yazdırılacak mürekkep tasarımının bir ayna görüntüsünü alır.

Dizideki son silindir, Baskı silindiri olarak adlandırılır. Ofset silindirin ters yönde döner. Mürekkebi kağıda aktarmak için kağıdı kauçuk battaniye karşı bastıran temiz çelik bir silindirdir. Kağıdın üzerindeki görüntü bu aşamadan sonra plaka üzerindeki görüntü ile aynıdır.

Artık bu baskı yönteminin ofset baskı olarak adlandırılmasının nedenini biliyorsunuz: görüntü doğrudan plakadan kağıda uygulanmıyor, kağıda uygulanmadan önce orta makara üzerine kaydırılıyor. Orta merdanenin yüzeyi lastik olduğu için baskı plakasındaki aşınmayı azaltır ve ömrünü uzatır.

 

Her Mürekkep Rengi Kendi Set Silindirlerine Sahiptir.

Kağıda uygulanan her mürekkep renginin yukarıda açıklandığı gibi kendi silindir takımına sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir. Dolayısıyla, dört renkli proses baskı için kullanılan ofset baskı makinesinde, dört CMYK rengin her biri için birer ard arda dört merdane seti bulunur. Aynı şekilde, bir iki renkli ofset baskı makinesinin ardında iki merdane seti olacaktır.

 

Kağıt Besleme

 

Ofset baskı makineleri genellikle tabaka beslemeli veya ağız yoluyla beslenirler.

 

Bir kağıt beslemeli ofset baskısı birbiri ardına prese beslenen tek kağıt yaprağı kullanır. Yaprak beslemeli presler, broşürler, broşürler, antetli kağıtlar ve kitapçıklar gibi birçok popüler basılı ürün için kullanılır.

Ofset baskı, çok kaliteli baskı üreten bir süreçtir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ