Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

ROI Nedir ? SEO ROI Nasıl Hesaplanır ?

Return on Investment

ROI terimi Return on Investment kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur ve Türkçe karşılığı yatırım getirisi anlamına gelmektedir. Yaptığınız yatırımların size geri dönüşünü gösteren bir veridir.

Yatırım Getirisi (ROI), yatırım yapılan para miktarına göre bir yatırımda oluşan kazanç veya kayıpları ölçer. Yatırım Getirisi genellikle yüzde olarak ifade edilir ve genellikle şirketin kârlılığını karşılaştırmak veya farklı yatırımların verimliliğini karşılaştırmak için kişisel finansal kararlar için kullanılır.

En basit anlamda yatırım getirisi formülü 

ROI = (Net Kâr / Yatırım Masrafı) x 100 olarak hesaplanabilir.

 

ÖRNEK İLE AÇIKLAYALIM

ROI hesaplaması esnektir ve farklı kullanımlar için manipüle edilebilir. Bir şirket, yatırımcının bir hisse senedinin getirisini hesaplamak için kullanabileceği halde, hesaplama farklı yatırımların getirisini karşılaştırmak için kullanabilir.

Örneğin, bir yatırımcı 1.000 $ değerinde hisse senedi satın alıyor ve iki yıl sonra hisseleri 1.200 $ karşılığında satıyor. Yatırımın net karı 200 $ olur ve ROI şu şekilde hesaplanır:

ROI = (200 / 1,000) x 100 =% 20

Yukarıdaki örnekte ROI% 20 olacaktır. Hesaplama, toplam ROI’nin daha doğru bir resmini elde etmek için vergiler ve harçlar düşülmek suretiyle değiştirilebilir.

Aynı hesaplama, bir şirket tarafından yapılan bir yatırımın hesaplanmasında kullanılabilir. Bununla birlikte, daha fazla girdi olduğundan hesaplama daha karmaşıktır. Örneğin, bir yatırımın net kârını bulmak için, bir şirketin projeye ne miktarda nakit girdiğini ve çalışanların harcadığı süreyi izlemesi gerekecektir.

SEO YATIRIMLARINDA ROI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR ?

SEO ROI hesaplamalarında sizlere yardımcı olması amacıyla bir EXCEL programı paylaşımınıza sunduk. Aşağıdaki linke tıklayarak programı indirebilirsiniz (Şifresi: eurosoft.com.tr) dir

SEO ROI HESAPLAMA EXCEL PROGRAMI

Programı indirip açtığınızda aşağıdaki gibi bir tablo karşınıza çıkacaktır.

 

Bu excel programında ROI hesaplamasında baz alınan değerler

Maliyet
Trafik
Yeni Hesaplar
Ortalama Sipariş Değeri
Dönüşüm Oranı
Gelir
Kar

Bu tabloda yer alan değişkenleri tahmin etmenin çeşitli yolları vardır. Birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO Ajansı, planladığınız bir kampanyanın maliyeti için bir tahmin sağlayacaktır. Bazı endüstrilerin ve bölgelerin diğerlerinden daha rekabetçi olduğunu unutmayın, bu nedenle SEO firmanızın başka bir işletmeye bir SEO kampanyası için farklı bir rakam teklif ettiğini duyarsanız şaşırmamanız gerekir.

En iyi yaklaşım, müşterinizin hangi yüzdesinin ödeme yapan müşterilere dönüştüğünü görmek için bir PPC kampanyası yürütmektir. PPC dönüşüm oranları, organik arama trafiğinden bekleyebileceğiniz dönüşüm oranları için iyi bir temel oluşturur.

Her bir satıştan elde edilen tahmini geliri tahmin etmek için kendi şirket kayıtlarınızı veya endüstri verilerinizi de kullanabilirsiniz. Bu rakamı, PPC kampanyanızdan da tahmin edebilirsiniz.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ