Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

SYSDBA Nedir?

SYSTEM DATABASE ADMINISTRATOR

Oracle Veritabanı ile ilgili olarak güvenlik konusunu çok ciddi bir biçimde ele alan bir firmadır. Bu bağlamda hem kullanıcılar bazında hem de System bazında üst seviyede korunma birimleri mevcuttur.

SYSDBA, Oracle Veri Tabanlarındaki en yetkili kullanıcı hakkına verilen bir ayrıcalık / ünvandır. Dolayısıyla da çok kritik bir öneme sahiptir. Kısaca teknik olarak belirtmek gerekirse;  SYSDBA Yetkisi size veritabanını oluşturma, başlatma, kapatma, yedekleme veya kurtarma gibi üst düzey yönetimsel işlemler gerçekleştirmek için gereken yönetimsel ayrıcalıkların genel adıdır. SYSDBA sistem ayrıcalığı, tam olarak yetkilendirilmiş veritabanı yöneticileri içindir ve, kullanıcının temel işletim görevlerini gerçekleştirmesine izin verir, ancak kullanıcı verilerine bakma kabileyetini kapsamamaktadır.

 

SYSDBA sistem ayrıcalıkları, veritabanı açık olmadığında bile bir veritabanına erişime izin verir.  SYSDBA ayrıcalığınız varsa, AS SYSDBA kullanarak veritabanına bağlanabilirsiniz.

SYS kullanıcısı, yükleme sonrasında SYSDBA ayrıcalığına otomatik olarak verilir. Kullanıcı SYS olarak oturum açtığınızda, veritabanına SYSDBA olarak bağlanmanız gerekir. SYSDBA kullanıcısı olarak bağlanmak SYSDBA ayrıcalığını aktif eder. SYSDBA ile bağlandığınızda, genellikle kullanıcı adınızla ilişkilendirilmiş şema ile değil, varsayılan bir şemaya bağlanırsınız. SYSDBA için bu şema SYS’dir. SYS kullanıcısı SYSDBA opsiyonu dışında normal olarak bağlanamaz. SYSDBA ile bağlanıldığında sistem üzerinde yapılamayacak işlem bulunmamaktadır. Her kullanıcı SYSDBA opsiyonu ile bağlanma ayrıcalığına sahiP değildir. Bu ayrıcalığa sadece bu hakka sahip olanlar bağlanabilmektedir.

Kısaca Özetlersek:

1- SYSDBA  terimi System Database Administrator diğer bir deyişle Sistem Veritabanı Yöneticisi olarak kullanılmaktadır.

2- Veritabanı oluşturulduğunda SYS kullanıcısı DBA hakkına sahiptir.

3- Her kullanıcı SYSDBA hakkına sahip olmaz. Bu hak sonradan verilir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ