Kavacık Mh. Özgür Cd. No:5 Beykoz / IST
0546 418 77 55

(VSO) Visual Search Optimization Nedir?

Google Lens ve VSO

VSO terimi Visual Searh Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Türkçe Karşılığı Görsel Arama için Optimizasyon olarak çevrilebilir.

Görsel arama optimizasyonu denince ilk akla gelen bir web sitesinin görsel içeriğinin Google Görsel Aramalarda üst sıralara gelmesi için çalışmaktır. Örneğin resim araması yapıldığı zaman sitenizdeki özgün içeriklerin sitenize ziyaretçi çekmesidir.

Ancak bu geleceğe yönelik teknolojiler düşünüldüğünde çok dar anlamda kalmaktadır. Zira Google Lens teknolojisinin bize sunmak istediği görsel arama sonuçları bununla sınırlı değildir.

 

Google’ın düzenlediği Google I/O 2017 konferansında Google Lens, telefon kamerasını yapay zeka ile birleştirerek daha önce kimsenin sunmadığı bir teknolojiyi kullanıcıların beğenisine sunacağını vurguladı.

Google Lens uygulaması telefonunuzun kamerası ile yapay zekayı birleştirerek kameranın gördüğü yerleri işliyor ve çekilen fotoğraflar  hakkında bilgi veriyor. Örneğin cep telefonu kameranızı bir restorana doğru tuttuğunuzda Google Lens o restorana ait bilgileri, yorumları, fotoğrafları, arkadaşlarınızın daha önce orada olup olmadığı ile ilgili bilgileri ekranınıza yansıtacak. Ya da bir çiçek resmi çektiniz. Google Lens size o çiçekle ilgili detaylı bilgiler verecek.

Görsel Arama Optimizasyonu yaparken yapmamız gereken web sitenin kendisinin optimize edilmesi değil, resimlerin görsel aramaya göre optimize edilmesidir.

Şu an için görsel aramanın yazılı aramayı geçeceğini düşünmüyorum ancak teknoloji ve akıllı zekanın gelişimi ile insanların çok sık başvuracağı ve doğru sonuçlar alacağı bir arama şekli olacağına inanıyorum.

GÖRSEL ARAMA OPTİMİZASYONU SADECE SİTE İÇİN SEO ÇALIŞMALARINA BAĞLI DEĞİLDİR.

Zira arama sonuçlarında müşteri yorumlarının da görüneceği için özellikle restoran siteleri için aynı zamanda kaliteli hizmet, marka yönetimi, şikayet ve kriz yönetimi gibi konular da görsel arama sonuçlarında karşımıza çıkacak unsurlardır.

Görsel arama optimizasyon nasıl yapılır sorusunun cevabı başka bir yazının konusu ancak kısaca değinmek gerekirse. Öncelikli hedeflerimiz

1-Yapısal veri testleriyle çalışacak görüntü rozetlerini ayarlama

2-Hedeflenen anahtar kelimelere sahip resimler için alternatif nitelikler oluşturma

3-Resim sitemaps’a resim gönderme

4-Görüntüleri mobil kullanım için optimize etme

5- Dijital Marka Yönetimi, Kriz Yönetimi (İşletmeler İçin)

6-Olumlu yorumlar için kaliteli hizmet. (İşletmeler İçin)

Şeklinde olmalıdır.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
HEMEN ARA
YOL TARİFİ